sezaryen.gen.tr https://www.sezaryen.gen.tr Sezeryan, Sezeryan Riskleri ve Sonrası tr-TR hourly 1 Copyright 2019, sezaryen.gen.tr Tue, 30 Aug 2016 00:00:00 +0000 Tue, 10 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 4 Sezeryan Olanlar https://www.sezaryen.gen.tr/4-sezeryan-olanlar.html Wed, 14 Nov 2018 02:09:17 +0000 4 Sezeryan olanlar; Anne adaylarının veya ilk doğumlarını sezeryan yapanların en çok önemsedikleri soruların başında kaç kez sezeryan ameliyatı ile doğum yapılabildiğidir. Günümüzde tıbbın gelişen teknolojisi bile sezerya 4 Sezeryan olanlar; Anne adaylarının veya ilk doğumlarını sezeryan yapanların en çok önemsedikleri soruların başında kaç kez sezeryan ameliyatı ile doğum yapılabildiğidir. Günümüzde tıbbın gelişen teknolojisi bile sezeryan ameliyatlarının risksel özelliklerini değiştirmemektedir. Bir kez sezeryan olan birisinin normal doğum yapamayacağı kanısı yanlış ve doğru olmayan bir kanıda olsa ülkemizde sezeryanlı doğumu olan bir kadının sonraki doğumları da sezeryan ile yapılır. Sezeryan doğumlarında üçten fazla doğum yapmak tehlikeli olarak görülsede 4 sezeryan olanlarda vardır. Nadiren de olsa bu durum yinede vardır. Bir çok riskleri beraberinde getiren 4 sezeryanlılar bu riskleri bilerek bu adımı atan anne adaylarıdır. Özellikle günümüzde sezeryan ile bilinen yanlışlardan kaynaklı bir çok kadın doğum yapamayacağını düşünür. Sezeryan doğumların ikincisi bile kendi yapısından dolayı büyük bir risk içermektedir. 

4 Sezeryan olanlar;

Sezeryan doğumlar en fazla üç olarak nitelendirilse de 4 sezeryan olanlarda vardır. Kesi ile yapılan ameliyatlar olduğundan kesi yerinin yırtılma riski ilk sezeryan ameliyatından sonra bir risk arz etmektedir. Sezeryan ameliyatlarında uygulanan kesinin yatay şekilde olması gerekir. Ülkemizde de bu kesi yatay olarak yayılmaktadır. Sezeryan da bir diğer önemli nokta her bir sezeryan ameliyatı arasında en az iki yıl olması gerektiğidir. Böylelikle anne adaylarının normal doğum yapma olanakları da gerçekleşir. Bir diğer yanılgı olan sezeryan olan normal doğum yapamaz terimi de bu sayede çürütülmüş olur. 

4 Sezeryan olanlarda oluşan risk faktörleri;
 • Karın içerisinde  plasenta yapışma riski yükseliş gösterir.
 • Bağırsak tıkanması,
 • Yara bölgesinde enfeksiyon oluşma riskinin artması,
 • Annenin yoğun bakım süresinin artması,
 • Uterin enfeksiyonu,
 • Mesane yaralanmaları,
 • Karın isziyonun da herni riski 
 • Rahim yaralanması,
 • Sezeryan doğum sayısının artışından kaynaklı plasentanın yani eşin aşağı düşmesi,
 • Diastazis rekti adı verilen iç organların fıtıklaşması,
 • Bağırsak yaralanması,
 • Kan nakli ihtiyacının çok fazla artması,
 • Plasentanın rahime yapışması, gibi riskler 4 sezeryanlılarda da en yüksek seviyelerde olmaktadır. 
O nedenle de 4 sezeryanlı olan kadınların bu konularda bütün riskleri bilerek dördüncü sezeryana girmeleri gerekmektedir. Ameliyat esnasında yaşanacak bütün riskler hem bebeğin hemde annenin hayatı için çok önemlidir. Herhangi bir komplike durumda birinden biri veya ikisinin birden yaşamını yitirme riski yüksektir. Bu tür riskler içeren 4 sezeryan olan annelerin bilmesi gereken bu risklerin her sezeryan doğumda artarak devam ettiğidir. O yüzdende gerçekten sezeryan doğum mecburi değil ise yapılmaması uygundur. İleride tekrar yapılacak doğumlarda olası riskler her doğumda ilerleyici şekilde anne adaylarının karşısına çıkmaktadır. 

Günümüzde sezeryan ameliyatları iyi gibi gösterilmeye çalışılsa da bu genellikle doktorların ameliyat parası için yaptıkları bir yöntem haline gelmiştir. Umarım doktorların para için insan kesmediği annelerin olduğu bir dönem yaşama şansımız olur. Sağlıkla kalın. 
]]>
Epidural Sezeryan https://www.sezaryen.gen.tr/epidural-sezeryan.html Wed, 14 Nov 2018 21:19:41 +0000 Epidural sezeryan: Sezeryan olma günümüzde oldukça yaygın görülen ve her insanın yapmak istediği bir doğum çeşitidir. Normal doğumdan korkan insanların sezeryan doğumu artı bir avantaj olarak görmektedir. Sezeryan doğum i Epidural sezeryan: Sezeryan olma günümüzde oldukça yaygın görülen ve her insanın yapmak istediği bir doğum çeşitidir. Normal doğumdan korkan insanların sezeryan doğumu artı bir avantaj olarak görmektedir. Sezeryan doğum iğne ile uyuşturulan karnın doğum anında ağrı hissetmemesi açısından sezeryanı artı avantaj sağlar. Normal doğumda ise Bu ağrı çekildiği için pek tercih edilmez. Epidural sezeryan ağrısı sezeryan olarak halk arasında ifade edilir. Genel anestezi de uyuşturucu iğne vurulur; fakat arasındaki en önemli fark annenin doğum sırasında uyanık olması ve etrafındaki olup biten her şeyi algılayabilmesidir. Belden iğne vurularak uyuşması sağlanır buna lokal anestezi çeşidi de denilmektedir. Epidural sezeryandaki amaç: omuriliğin dışını kaplayan  dura adı verilen zarın etrafını bölgesel iğne vurularak ağrının beyne ulaşmasını engeller ve bu engelleme ile ayaklarda bir süre hissizlik meydana gelir.

Yani geçici olarak anne ayaklarını bacakları ile beraber tüm belden aşağısını kısa süreyle oynatamaz. Normal doğum ile Sezeryan doğum arasında en önemli fark sezeryanın ağrısız şekilde gerçekleşmesidir. Epidural anestezi,sezeryan da vurulan anesteziye göre daha hafif dozlarda ile birlikte kuvvetli ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Epidural anestezi de rahmin 4 santimetre olmasından sonra yani anne doğum sancılarını hissettiği andan sonradan epidural sezeryan yapılabilir. Epidural anestezi çok ince bir yapı olan epidural bölümü olarak isimlendirilen bölgeye ulaşılması ve buraya anestezi uygulanması şeklinde ameliyat yapılmaktadır. Doktor lokal anestezi yerini belirlenebilmesi için anneyle birlikte aynı pozisyonu alarak el yordamıyla anne karnına dokunarak belirler. Bu aşamadan sonra bu bölgeyi antiseptik maddelerle temizler iğnenin batırılacak Epidural bölgesine önce anestetik madde enjeksiyonu yapılır. Sonra Epidural iğnesinin girilmesi sırasında oluşacak ağrı hissini azaltmayı hedef alır. Epidural ve sezaryen arasındaki anestezinin etkisi 15 ile 20 dakika arasında değişir. Kısaca epidural sezeryan normal doğum olur. Sadece ağrı'nın beyne iletilmemesi için iğne yardımıyla engellenip çocuğun alınması operasyonudur. Aslında normal doğumdur.

Epidural sezeryan anestezinin avantajları nelerdir:

 • Doğum sancısını ortadan kalkmasında etkilidir.
 • Genel anesteziye göre daha  az risk taşır.
 • Anne tamamen bilinci açık olduğu için sezeryan sırasında meydana gelebilecek olumsuz durumları müdahale edebilir durumu izleyebilir. Hatta bebeğini ameliyat sırasında kucağına olabilir.
 • Uygun zamanlarda yapılırsa normal doğumu hızlandırır.

Epidural anestezinin uygulanmasında riski var mıdır

Bu anestezi yönteminde risk oldukça azdır. En sık görülen yan etkisi ise hipertansiyonlu problemi baş edebilmek için işlemden hemen önce 1 litre sıvıyı damarlar içerisinde hızlı bir şekilde dolanması sağlanır. Epidural anestezi bitiminden sonra baş ağrıları yetersiz anestezik madde uygulamasına bağlı olarak tek yönlü anestezi oluşması, ilaçların yan etkisi olarak alerjik  ve cilt dökülmeleri, nadiren hissi ortadan kaldırır, işlem sonrasında idrara çıkamama sorunu yaşanabilir, Nadiren de olsa geçici felç olunabilir. Alanında uzman kişilerin bu ameliyatı yapması riskleri ortadan kaldırmaktadır. Ülkemizde yaklaşık 2 buçuk yıldan beri uygulanan bir yöntemdir. Her anne adayının epidural anastezi den yararlanması için teşvik edilmelidir.

]]>
Sezeryan Ameliyatı https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-ameliyati.html Wed, 14 Nov 2018 23:48:02 +0000 Sezeryan ameliyatı, hamilelikte kadının normal doğum yapmasına engel olacak bir problemin olmasında ya da kadının normal doğum yapmayı istememesi, bundan çekinmesi durumunda yapılabilir. Sezeryan ameliyatı bir doğum şeklidir. Do Sezeryan ameliyatı, hamilelikte kadının normal doğum yapmasına engel olacak bir problemin olmasında ya da kadının normal doğum yapmayı istememesi, bundan çekinmesi durumunda yapılabilir. Sezeryan ameliyatı bir doğum şeklidir. Doğumun bu yöntemle yapılması günümüzde yeni geliştirilen tekniklerle daha kolay hale getirilmiştir. Anestezi tekniklerindeki gelişme, sterilite, enfeksiyon sorunlarında kullanılan etkili antibiyotikler, dikiş teknikleri, cerrahi girişimlerde kullanılan yeni teknikler sezeryan ameliyatının daha konforlu olmasına neden olmuştur. Gebeliğin seyrindeki gelişmeler dikkate alınarak, sezeryan ameliyatının ne zaman yapılacağına karar verilir. Bazı hallerde hem bebekten, hem de anneden kaynaklanabilecek sorunlar yüzünden sezeryan ameliyatı acilen de yapılabilir.

Sezeryan ameliyatı kararı nasıl verilir

Doğumun sezeryanla olması konusunda çeşitli etkenler rol oynayabilir. Bu etkenler bazen anneden, bazen de bebekten kaynaklanabilir. Bunların en önemlilerini sıralarsak;
 • Rahim girişinin plasenta tarafından kapatılması
 • Bebeğin doğum zamanında başla doğum kanalına ilerleyememesi halinde
 • Plasentanın rahim duvarından daha erken ayrılması
 • Kadının çatısının normal doğum için dar olması halinde
 • Bebekte tespit edilen yapısal sorunların olması durumunda
 • Hamileliğin çoğul gebelik olması durumunda
 • Rahimde uygunsuz miyomların olmasında
 • Annenin doğum korkusunun olması, vajinusmus olması halinde
 • Kadının normal doğumda ıkınmasının riskli olmasında
 • Kadının daha evvel geçirdiği bazı operasyonların olması
 • Kadında genital siğilin ya da herpes enfeksiyonunun olması durumunda
 • Bebeğin çeşitli sebeplerle acil olarak doğması gerektiğinde
 • Kadının kendi isteğiyle sezeryan ameliyatı kararı alınabilir.
Sezeryan ameliyatı nasıl yapılır

Sezeryan ameliyatı ile yapılan doğumda kadının karnına bir kesi açılır. Buradan rahme ulaşılarak, rahimde açılan kesiden bebek dışarıya çıkarılır. Yine aynı yollar izlenerek en son kadının karnındaki kesi kapatılır. Bu yöntem kadının normal doğum yapamaması halinde ya da kadının normal doğumu istememesi durumunda kullanılır.

Herhangi bir aksilik çıkmadığı zaman sezeryan ameliyatı 30-45 dakika kadar sürer. Bir aksilik olduğunda ise, ameliyat 1 saat sürebilir. Doğumda spinal anestezi ya da genel anestezi kullanılabilir. Sezeryan ameliyatı öncesinde anne adayı bir hemşire tarafından doğuma hazırlanır. Bazı kadınlara mide asidinin giderilmesi için, anti asit şurup kullanımı gerekebilir. Bu önlem anestezi sırasında mide sıvısının akciğere kaçma olasılığının engellenmesi için yapılır. Bundan sonra kadının karın bölgesi dezenfekte edilerek yıkanır. Ameliyatın yapılacağı yer tıraş edilir. Mesanede zarar olmaması için, kadına idrar sondası takılır. Önlem için koldan ya da elden serum bağlanır. Bunlar herhangi bir gereksinimde kolay kullanım için hazır edilir.

Sezeryan ameliyatı sırasında ağrı hissedilmemesi için kadına anestezi uygulanır. Genel anestezi yapılırsa, kadın tamamen uyutulur ve cerrahide bir şey hissetmez. Spinal anestezi yani epidural anestezi uygulanırsa, kadın uyanık olmasına rağmen sezeryan sırasında ağrı hissedilmez. Bu tür anestezide belden ince bir tüple girilir ve anestezi verilir. Sadece kadının belde aşağısı uyuşturulmuş olur.

Sezeryan ameliyatı önce kadının karın duvarına açılan kesiyle başlar. Karın boşluğuna ulaşılarak ameliyata devam edilir. Kesi kadının çatı kemiğinin üstünden, yere paralel olacak şekilde ya da göbek ile çatı kemiğinin arasından açılır. Burada karın duvarı kasları kenar kısımlara çekilir. Kas dokusu kesilmeden işlem yapmaya özen gösterilir. Bundan sonra rahme ulaşılarak, rahim duvarı kesisi yapılır. Kesi burada dikey şekilde ya da yatay olabilir. Bu kararı doktor vermektedir. Ancak en fazla yatay kesi tercih edilir. Bu sayede kanama olasılığı daha az olduğu gibi, sonrasın]]> Sezeryan Sonrası https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi.html Thu, 15 Nov 2018 02:12:06 +0000 Sezeryan Sonrası: Sezeryan, cerrahi bir ameliyat yolu ile karında açılan bir kesikten anne karnındaki bebeğin alınması ameliyatı olarak bilinen bir ameliyattır. Ortalama olarak yarım saat ile kırk beş dakika arasında olan bir ame Sezeryan Sonrası: Sezeryan, cerrahi bir ameliyat yolu ile karında açılan bir kesikten anne karnındaki bebeğin alınması ameliyatı olarak bilinen bir ameliyattır. Ortalama olarak yarım saat ile kırk beş dakika arasında olan bir ameliyattır sezeryan doğumu.  uzayabilir. Normal doğumdan farklı olan sezeryan normal doğum sırasında kullanılan anestezinin iki katı kadar fazla anestezi yapılır. Önceden planı yapılmış  bir sezeryan doğumu, hamileliğin 34. haftası ve sonrasında yapılmaktadır. 34. haftadan önce bebeğin ciğerlerin gelişimi tam olarak tamamlanmamış olabilir. Bu nedenle sezeryan doğumun 34. haftadan önce yapılması doğru olmaz. 34. haftadan önce yapılan sezeryan olarak doğan bebeğin yaşamını devam ettirebilmesi çok zordur.

Sezeryan Sonrası İlk Saatler,

İlk saatler doğum yapan bayanın yanına ilk sütünü vermesi için yeni doğan bebeği getiriler. Hemşire bakıma hemen başlar. Saatte bir kez annenin tansiyonu ölçülür, idrar çıkışı enfeksiyon kontrolü ve kanama kontrolü yapılır. İlk gün tahmini olarak damardan 3000 cc serum verilir ve antibiyotik yapılır. İlk kalktığı zaman, tansiyon düşmesi, baş dönmesi olabilir, telaşlanmaya gerek yoktur. Fenalaştığı zaman anne hemen yatırılır ve bir zaman geçtikten sonra hemşirenin gözetiminde tekrardan denenir. Ama anneye sonda takılmışsa ve anne yürüme başlamış ise bu dönemde sonda  çıkartılır. Anneyi ayağa kaldırılmadan daha önce bisküvi, komposto,  çay ve hoşaf gibi hafif sulu içecek ve yiyecekler verilmelidir. Fakat ağrı oluşursa ve ağrı pompası varsa hasta ağrısını kendisi pompa aracılığı ile kontrol edebilir. Ama ağrı pompası yoksa doktorun dediği şekilde hemşire ve önerilen miktarda kalçadan veya damar yolundan iğneyle ağrı kesici yapar. Bütün bu uygulamalar hastanın ameliyatını yapan jinekolog doktorun bilgisi olduğu zaman yapılır.  Sezaryan sonrası birinci ve ikinci günlerde doğum yapan kadın istediği gibi kötü olmayan ilk geceden sonra çok daha rahat eder,ama gaz sancıları ameliyatın birinci gün olur. 

Sezeryan Sonrası Bebek Emzirmesi, 

Emzirmeyi öğrenen anneye en çok yapması gereken şey yürümek olacaktır. Sulu yumuşak özellik le süt yapacak yiyecekler anneye verilmelidir. Gazı kolay çıkartması için anneye gaz yapacak şeyler verilmemelidir gaz yapmayan yiyecekler verilmelidir. Ağrı kesici ve verilen antibiyotikleri ağızdan alır. Dikiş yerine pansuman yapılır. Annenin duşa girebilmesi için özel bir bant kesilen yere yapıştırılır. Annenin daha kolay yapması için bir hemşire kontrolünde annenin ayakta duş alması iyi olur. 

Sezeryan Sonrası İkinci Gün,

Sezeryan sonrası ikinci gün normal olarak gaz sıkıntısı olmayan anne büyük ihtimalle büyük tuvaletini rahat yapar. Ama anne büyük tuvaletini yapmıyor ise bir fitil yada makattan uygulanan bir kremle tuvalete çıkıp rahatlayabilir. Pansumana gerek görülürse jinekolog tekrar değiştirir, hatta flaster yapıştırmaya gerek görülmez ise açık da kalabilir. Artık bebeğini alıp eve gitmeye hazırlanmaya başlamalıdır. 

Sezeryan Sonrası Evde İyileşme,

Evde iyileşme sezeryan sonrasında anne evdeki ilk günlerinde yavaş olması gerekir, bebeğin bakımını kendisinini yapması gerektir.Ama ağır fiziksel hareketler yapması iyi olmaz. Doktorun önerdiği ilaçlar varsa  ilaçlar düzenli bir şekilde içilmelidir. Gebelik önce annenin almış olduğu demir ve vitamin haplarını 1 ay daha içmesi çok iyi olacaktır. Kanama ve akıntı her gün azalarak devam eder, tahminen 40 günü olacaktır. 40 gün cinsel ilişki uygun değildir. 40 havuza girmesi  ve  küvette sıcak suyla yıkanması,  denize girmesi iyi olmaz. Ayakta ılık suyla duş yapması çok daha iyi olur. Gaz yapan yiyeceklerden kaçınılması iyi olur. Bu yiyecekler özel olarak portakal, mercimek, lahana, nohut ve kuru fasulyedir. Tuvaletini rahat yapmasını sağlayacak yiyecekler ise kayısı ve şeftali gibi meyvelerdir. Günde en az 2 litre su içmesi ve 3 litre sıvı tüketmesi gerekli]]> Sezeryan Doğum Sonrası İlişki https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-dogum-sonrasi-iliski.html Thu, 15 Nov 2018 16:00:22 +0000 Sezeryan doğum sonrası ilişki, sezeryan doğumu gerçekleştikten sonra cinsel ilişki için 4 ila 6 haftalık bir sürenin geçmiş olması gereklidir. Bu süreye anneler için lohusalık süresi adı verilir. Bu sürede doğ Sezeryan doğum sonrası ilişki, sezeryan doğumu gerçekleştikten sonra cinsel ilişki için 4 ila 6 haftalık bir sürenin geçmiş olması gereklidir. Bu süreye anneler için lohusalık süresi adı verilir. Bu sürede doğumdan yeni çıkmış anne vücudunu toparlamaya ve yorgun bedenini dinlendirmeye çalışmaktadır.

Sezeryan sonrası cinsel ilişki ne zaman başlamalı ve nelere dikkat edilmelidir

Doğumdan hemen sonra kanamalar ve akıntılarda başlar. Bu kanama ve akıntılar aşağı yukarı 4-6 haftalık sürenin bitmesi ile sona erer. Bu süre hem bebeğin anneye alışması için hem de annenin fiziksel ve psikolojik açıdan toparlanma ve bebeğe alışma sürecidir. Tabi ki bu aşamada cinsel ilişki tamamen annenin kendini cinsel ilişkiye hazır hissetmesi ile alakalıdır. Bazen bu süre daha kısa sürer bazen de daha uzun sürer. İdeal süre 4-6 hafta olsa da daha erken cinsel ilişki durumunda ilişkinin ne anneye nede dikişli bölgeye bir zararı olmaz.  

Doğum gerçekleştikten sonraki 1 ay süresince ameliyatlı yerlerin ağrı ve sızısı, annenin bedenen yorgunluğu bebeği için harcadığı vakit, emzirme telaşı derken cinsel istekte azalma olması normaldir. Ayrıca vajinadaki kanama cinsellik konusunda anneyi tedirgin edebilir. Buda tedirginlik yaratıp cinsel ilişkiden alınan zevki azaltır. 

Ayrıca emzirmeden dolayı vajinada kuruluk problemi yaşanabilir. Kuruluk nedeni ile kadında acı hissi duyulabilir. Kayganlaştırıcı jellerden bu konuda destek alınabilir. Fakat kurulukla birlikte kötü koku ve enfeksiyon durumu varsa bu acıyı daha da artırır.     

Sezeryan sonrası cinsel ilişkide önerilebilecek bir pozisyon yoktur. Kadının kendini en rahat hissettiği ve en az acı duyduğu pozisyon en ideal olanıdır. Denenecek herhangi bir pozisyonunda dikişlere zarar vermesi beklenmez.

Sezeryanla doğum gerçekleştirmiş bayanlarda ilk 1 aylık süre geçtikten sonra çok hafif yada hiç ağrı olmaması beklenir fakat çok dayanılmaz bir ağrı yada sızı olursa mutlaka kadın doğum doktorunuza başvurmanız gereklidir. Sezeryanın üzerinden 6 haftalık süre geçmesine rağmen cinsel ilişki olsun yada olmasın lekelenme şeklinde bile kanama devam ediyorsa yine acil olarak hekiminize başvurmanız gerekir.

]]>
Sezeryan Sonrası Şişlik https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-sislik.html Thu, 15 Nov 2018 16:22:59 +0000 Sezeryan sonrası şişlik, birçok annenin ortak problemi olan sezeryan doğum sonrasında ödem ve şişlik yaşanması normal bir durum olup, doğru şekilde hareket edildiği takdirde zaman içerisinde bu problemlerden kurtulmak mümkün o Sezeryan sonrası şişlik, birçok annenin ortak problemi olan sezeryan doğum sonrasında ödem ve şişlik yaşanması normal bir durum olup, doğru şekilde hareket edildiği takdirde zaman içerisinde bu problemlerden kurtulmak mümkün olacaktır. Doğumdan sonraki dönem birçok anne bebeğini kucağına aldığı zaman karındaki kişiliğin ineceğini ve hafiflediğini düşünür. Fakat lohusalık denilen bu dönem ilk 40 gün içerisinde anneler kendilerini çok ağır ve yorgun hissedebilirler. Sezeryan doğumunda normal doğuma göre ağırlık ve şişlik durumu daha fazla yaşanması normal bir durum olarak karşılanabilir. O yüzden şu İyi bilinmelidir ki bebeğini ilk altı ay emziren ve 6 aydan 1 yaşına kadar hep gıdalarla beraber emzirmeyi devam ettiren annelerin şişkinliği yeni atıp doğumdan önceki haline dönmesi daha kısa sürede kolay olmaktadır.

Sezeryan sonrası şişlik için neler yapılabilir

Hamilelik dönemi: Sezeryan sonrası şişlik vakasını yaşamamak için hamilelik döneminde de sağlıklı, rahat ve iyi beslenmek bir hamilelik geçirilmesi, doğum sonrası sıkıntılarından ve şişkinlikten kurtulmak için oldukça çok önemlidir. Bunun için hamilelik döneminde rahat, sakin ve iyi beslenerek, hamilelik dönemi geçirmeye özen gösterilmelidir.

Uyku: Doğum sonrasında yeni doğan bebeklerin uyku düzenini oluşturmak oldukça zaman almaktadır. Fakat gün içerisinde yeni doğan bir bebeğin uyuduğu zaman, annenin de vücudunu dinlendirmesi için uyuması gerekir. Bu sayede gece yaşadığı uyku açıklığını kapatmış olup vücudunu ödüllendirilmiş ve kan dolaşımını dengelenmiş olur.

Emzirme: Sezeryan sonrasında şişliklerden kurtulmak için önemli ve ilk yapılması gereken bebeği emzirmek olmalıdır. Emzirme hem bebekler için faydalı hem de annedeki şişlikleri azaltmada yardımcı olur.

Beslenme: Sezeryan sonrasında şişliklerden kurtulmak için emzirmenin ardından bazı beslenme noktalara da dikkat etmek gerekir. Mesela bol miktarda su içmek hem ödemi azaltır hem de şişkinliği azaltır hem de anne sütünün artmasını sağlamaktadır. Şişlik problemi yaşayan anneler dört saatten uzun süre aç kalmamalıdır. 2 veya 3 saat arası ile sabah, öğle ve akşam ana ve ara öğünlerde olmak üzere 6 öğünle beslenmelidir. Ara öğünlerde ise çok hafif fakat karbonhidrat içerikli protein ve vitamin yönünden zengin gıdalar tüketmesi gerekir. Aynı zamanda içerisinde yoğun katkı maddesi bulunan içecek ve yiyecekleri tüketmemek adına itina gösterilmelidir. Kahve ve çay fazla tüketilmemelidir. Zamanında yemek ve düzenli beslenmek vücutta oluşan şişkinliği engelleyip dolaşım bozukluğunu ortadan kaldırır
]]>
2 Sezeryan https://www.sezaryen.gen.tr/2-sezeryan.html Fri, 16 Nov 2018 08:36:41 +0000 2 sezaryen, sezaryen sonrasında normal doğum olasıdır, bir kez sezaryen yaşanan bir bayanın diğer bütün doğumlarında sezaryen yapma gibi bir zorunluluğu yoktur. Bunun elbet ki bazı gerekliliği ve bazı riskleri vardır. İki 2 sezaryen, sezaryen sonrasında normal doğum olasıdır, bir kez sezaryen yaşanan bir bayanın diğer bütün doğumlarında sezaryen yapma gibi bir zorunluluğu yoktur. Bunun elbet ki bazı gerekliliği ve bazı riskleri vardır. İki doğum arasında en az 2 senelik bir süre olması gerekir. Sezaryen kesisinin dikey değil yatay olması gerekir, ülkemizdeki sezaryenler de kesi genellikle yataydır. Özellikle daha önceki doğumunda doğum başladıktan, tespit edecek bir açılma olduktan sonra sezaryene alınan bayanların, ssvd yapma ihtimali oldukça yüksektir. Riskleri de var elbet, gruptur şeklinde bilinen sezaryenden yükselen kesinin yırtılma ve kanama yapma ihtimali bulunur, bu ihtimal oldukça çok, pek nadir bir ihtimal olmakla birlikte, annenin alışılagelen sancıdan farklı olarak hissedebileceği ve doktorunu hemen uyaracağı bir durumdur. Başka bir deyişle yırtılma anını sadece o an kadın anlayabilir ve çabuk olarak müdahalede bulunulması gerekir.   

Bu nedenle 2 sezaryende tıbbı ekipman donanım tam olmalıdır daha önce ssvd yapılan bir hastanede gerçekleştirilmelidir. Ülkemizdeki jinekologların ve hastanelerin 2 sezaryen yerine normal doğumu desteklememesinin en büyük sebebi bu rizikoyu almak istememeleri ve yeterli sayılan donanıma sahip olmamalarıdır. Özellikle devlet hastanelerinin 2. sezaryen yerine normal doğumu desteklemesi gerektiğini ve bu konuyla alakalı bir politika başlatmaları gerektiği belirtilmektedir. Unutmamak gerekir ki, alışılagelen dediğimiz normal doğumda başlı başına riskli bir olaydır. Kadın ya da çocuk ölümü ile sonuçlanabilir, sakatlıklar olabilir, dikişlerde sorun olabilir. Fakat bu risklerden hiç bahsedilmediği için ssvd fazla korkulan bir durum olmuştur. İki-nadiren üç-sezaryen sonrasında alışılagelen doğum mahaline getiren kadın örnekleri var. 2. sezaryen yerine normal doğumu yapmayı isteyen kadınları bekleyen en büyük problemlerden bir tanesi maddiyattır. 3-10.000 TL arası değişim gösteren fiyatlarla ssvd mahaline getirmek olası fakat buda alışılagelen gelirli bir aile için ciddi bir sorun.
]]>
Sezeryanda Kordon Bağlanması https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryanda-kordon-baglanmasi.html Sat, 17 Nov 2018 08:35:50 +0000 Sezeryanda Kordon Bağlanması, Sezeryan ameliyatında bebeği çıkarmak için karın duvarına ince ve uzun bir kesik atılır. Daha sonra rahim duvarına bir kesik daha atılır. Ancak sezeryan sırasında kordon bağlamak isteyen birinde r Sezeryanda Kordon Bağlanması, Sezeryan ameliyatında bebeği çıkarmak için karın duvarına ince ve uzun bir kesik atılır. Daha sonra rahim duvarına bir kesik daha atılır. Ancak sezeryan sırasında kordon bağlamak isteyen birinde rahim duvarına kesik atılmadan kordon bağlama işlemine geçilir. Ancak tavsiye edilen yöntem, sezeryan ameliyatı olduktan sonra annenin laparoskopik yöntem ile karından bir kaç delik açılarak kordonların bağlanması yöntemidir. Bu kordon bağlanma yöntemi, sezeryan ameliyatı esnasında görülecek hasar hile kıyaslandığında daha az hasar vermektedir. Bu nedenle karşılaştırılmalı ve doğru sonuç verilerek karar verilmelidir. Ancak iki yöntem ile de sezeryan esnasında ve sonrasında kordonlar bağlanabilir. 

Sezeryanda Kordon Bağlanması Krunma Yöntemi,

Kordon bağlama korunma yöntemleri içinde en güvenli ve olumlu sonuç veren bir yöntemdir. Ancak her 100 kişiden 2'sinde tekrar gebelik oluşma riski vardır. Bu durum pek nadirde görülse böyle bir ihtimal vardır. Bu durumda kordonu bağlanan kişinin zaman içinde kordonlar esneyerek sperm hücresi geçecek kadar yer oluşması nedeni ile tekrar bir gebelik oluşabilmektedir. Ama çok sıklıkla karşılaşılan bir durum olmamasına rağmen doktorlar tarafından bu uyarı mutlaka yapılmaktadır. Sezeryan sonrası kordon bağlamak için annenin çok kararlı olması gerekir. Çünkü kordon bağladıktan sonra tekrar hamile kalma ihtimali zayıflamaktadır. Bazen kordonların zayıflamasından bazende ileri yaş sorunlarından dolayı tekrar gebe kalma ihtimali zayıfladığı gibi, kordonlar tekrar açıldığında dış gebelik riskleri oluşmaya başlamaktadır. Bazende kordonlar bağlı iken dış gebelik riski ile karşılaşılır. 

Sezeryanda Kordon Bağlanması Yaşı,

En etkili yöntem olmasına rağmen 30 yaş altındaki kadınlara kordon bağlama tavsiye edilmez. Çünkü doğum esnasında bir daha çocuk istemeyen genç kadınlar zaman geçtikten sonra bebeğe kardeş olsun diye tekrar bir gebelik düşmektedir. Ancak başka korunma yöntemleri aramaları kordon bağlama yönteminden daha hayırlı olacaktır. Ancak 30 yaş üstü olan ve bir daha çocuk sahibi olmak istemeyen aileler bu kararlarından emin oldukları zaman sezeryan ameliyatı esnasında veya sonrasında kordon bağlayabilirler. İkinci bir ameliyat geçirmek istemeyenler sezeryan esnasında kordon bağlatma şansları vardır. 

Sezeryanda Kordon Bağlandıktan Sonra Hamile Kalma İSteği,

Sezeryan ameliyatı sonrasında kordonlarını bağlatmış olan bir kadın, tekrar hamile kalmak istediğinde ve kordonlarını tekrar açtırmak istediğinde başarı şansı düşükte olsa kordonlar laparoskopik kapalı ameliyat yada açık ameliyat ile tekrar açılabilir. Ancak dış gebelik olma yada tekrar hamile kalamama ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle doktor tarafından tüp bebek tavsiye edilir. Ancak gebe kalma şansı düşük olduğundan bir yada iki çocuğu olan ailelerde kordon bağlama yöntemi uygun değildir. Ancak dört yada beş sezeryan sonrası annenin hayatı riske gireceğinden sezeryan sonrası hastanın sağlık durumuna göre doktor tarafından kordon bağlanma yöntemi tavsiye edilir. Çünkü her sezeryan sonrası annenin hayatı büyük risk altına girerek çoğu kadında ölümle sonuçlanabilmektedir. Ancak her kadının bünyesinde farklılık gösterir. Bu nedenle göz ardı edilmemesi gereken bir durumdur. 
]]>
Sezeryan Sonrası Ayak Şişmesi https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-ayak-sismesi.html Sat, 17 Nov 2018 11:09:01 +0000 Sezeryan sonrası ayak şişmesi, Gebelik döneminde kadınlarda fazla su gereksinimi olmaktadır. Fazla derecede alınan su, belli bir zaman sonra vücutta tutularak ödem haline gelir. Gebelik döneminde kan akış hızının fazla olmas Sezeryan sonrası ayak şişmesi, Gebelik döneminde kadınlarda fazla su gereksinimi olmaktadır. Fazla derecede alınan su, belli bir zaman sonra vücutta tutularak ödem haline gelir. Gebelik döneminde kan akış hızının fazla olması, artan kan hacmi ile damarlarda genişlemeye sebep olur ve bu durumlarda alınan fazla sıvı, hücreler arasında birikime yol açar. Bu durum neticesinde de şişkinlikler oluşur. Ayakta, elde, vücutta meydana gelen şişkinlikler vardır. Bunların en önemlisi ise ayakta olan şişmelerdir. Doğum sonrasında vücutta oluşan şişkinlikler kendisini yavaş yavaş göstermeye başlar. Normal doğuma göre sezeryan da ayak şişmesi daha fazladır. Doğumdan sonraki loğusalık döneminde kadınlarda ödemlerden dolayı rahatsızlıklar görülür. Özellikle tüm ameliyat geçirenlerde ayak şişme olgusuna rastlanmıştır. Sezeryan sonrası ayak şişmesinin nedeni, yer çekiminden de olabileceği gibi toplardamar dolaşımının bozulmasından da olabilir. Doğum sonrasında bacaklarda ve ayak bileklerinde oluşan ödem şişkinlikler şeklinde kendini göstermeye başlar. Ayakları şişen kadınların ayaklarını aşağı doğru sarkıtmaması ve bol bol sıvı tüketmesi gerekir. 

Sezeryan ameliyatından sonra ayakta oluşan şişmeleri için yapılması gerekli olanlar şunlardır:

 • Ayak bol bol soğuk su ile yıkanmalıdır.
 • Oturma esnasında ayaklar aşağı doğru sarkıtılmamalıdır.
 • Günde en az 2-3 litre arasında su tüketilmesi gerekir. Bu su hem annenin sütünü arttıracak hem de ayaklarda oluşan ödemin atılmasında önemli rol oynayacaktır.
 • Sezeryan doğum yapan kadınlarda varis varsa bunun doktora mutlaka söylenmesi ve varis çorabını kullanması gerekir.

Eğer bu maddelere dikkat edilirse kısa zamanda başta ayak olmak üzere vücudun değişik yerlerinde şişlikler atılacaktır. Sezeryan sonrasında ayakların şişmesi vakıaları genelde ameliyattan ortalama 20 gün sonra vücuttan kendiliğinden atılır. Eğer bu şişlik, 20 günde iyileşmezse ciddi bir hastalık olabilir. Kısa zamanda hekime başvurulması gerekir. Sezeryan sonrasında oluşan ayak şişmelerinin sebebi hamilelik döneminde çok yağlı yiyecekler yenmesi, tuzun gereğinden fazla tüketilmesi ve suyun istenilenden fazla tüketilmemesi gibi sebeplerinden dolayıdır. Ödemi atabilmek için düzenli beslenmek, ayakları bol bol dinlendirme, doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Şunu da ifade etmek gerekir ki sezeryanda bir ameliyat olduğu için her ameliyat gibi risk özelliği taşır. Sezeryan ameliyatının başarılı geçmesi devamında bir sorun getirmeyeceğinin garantisi yoktur. Bundan dolayı mutlaka sezeryan ameliyatı sonrasında bedeninizdeki değişiklikleri hekiminizle paylaşmanız gerekir. Sezeryan sonrası ayak şişmesi herkeste görülebilen bir hastalık olduğu için bu hastalığı ufak önlemler alarak kolayca atlatabiliriz.]]>
Normal Doğum Mu Sezeryan Mı https://www.sezaryen.gen.tr/normal-dogum-mu-sezeryan-mi.html Sat, 17 Nov 2018 23:57:47 +0000 Normal doğum mu sezeryen mı: Normal doğum ve sezeryan birer doğum şeklidir. Her iki doğum şeklinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Çiftler, doktor ile karşılıklı görüşerek karar vermelidirler. Doktorun do Normal doğum mu sezeryen mı: Normal doğum ve sezeryan birer doğum şeklidir. Her iki doğum şeklinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Çiftler, doktor ile karşılıklı görüşerek karar vermelidirler. Doktorun doğum şekline karar verebilmesi için gebeliğin 36-37 haftasına gelmesi gerekir.

Normal doğumun avantaj ve dezavantajları:

Normal doğum bebeğin vajinal yol ile doğurtulması anlamına gelmektedir. Doğum sonrası anne bir kaç saat içinde normal hayatına geri döner ve kısa sürede emzirmeye başlar. Doğum sırasında kasılmaları sağlayan oksitosin hormonu, anne sütünün gelmesinide uyarmaktadır. Hastanede yatış süresi 24 saattir. Normal doğumun bebek için avantajı, doğum sırasında sıkışıp büzülen akciğerlerin soluk alıp vermeye daha hazırlıklı olmasıdır. Bebek ile anne arasındaki duygusal bağ daha kısa sürede kurulmaktadır.

Normal doğumun bazı riskleri de bulunmaktadır. Doğumun önceden nasıl olacağı tespit edilemeyeceğinden, her an problem yaşanabilir. Doğum duraklayabilir, yavaşlayabilir ve süre uzayabilir. Doğum sırasında bebek sıkıntıya girebilir. Kalp atışları yavaşlayabilir. Bu nedenden dolayı acil sezeryan şartları her an hazır olmalıdır. Doğumun uzun sürmesi bebeğin oksijensiz kalmasına, buda bebeğin ileri ki yaşantısında zeka-motor fonksiyon geriliğine yol açabilmektedir. Annenin ıkınmasının az olduğu durumlarda bebeğin kalp atımlarında bozulma gibi sebeplerle vakum uygulaması gerekebilir. Bunda da bazı problemler görülebilir.

Normal doğumun anne açısından olumsuz yönlerinden biri de doğum sırasında oluşabilen yırtıklardır. Bu yırtıklar dikiş uygulanan doğumlarda bile görülebilir. İleri ki zamanlarda annede dışkı tutamama sorunlarına yol açabilir. Bu durumda uzun bir tedavi gerektirir. Normal doğuma bağlı olarak yaşanacak bir diğer sorun ise, mesane sarkmasıdır. Bu durumda annede idrar kaçırma şikayetlerine yol açabilir. Buda ameliyat gerektirecek bir durumdur. Ancak bu problemler nadiren ortaya çıkmaktadır.

Sezeryan ile doğumun avantaj ve dezavantajları:

Sezeryan bir karın ameliyatı olup, doktor tarafından batın boşluğuna girilip rahmin açılarak bebeğin doğurtulduğu bir doğum şeklidir. Sezeryanın avantajı bebek açısından riskleri en aza indirmesidir. Sezeryan yoluyla doğan bebeklerde bir kaç gün solunum sıkıntısı ve solunum sayısında artma olasılığı biraz daha fazladır. Bu durum normal doğum sonrası da görülebilir. Bu geçici bir durumdur. Ameliyat sonrası annenin kendine gelmesi ve bebeğini emzirmesi 1-2 saati bulmaktadır. Annenin genellikle 2 gece hastanede yatası gerekir. Annenin normal hayatına dönmesi 3-7 gün sürmektedir. Normal doğumda olduğu gibi sezeryanda da dikiş yerlerinde iltihaplanma, kan birikmesi ve dikişlerin açılması ihtimali az da olsa vardır.
]]>
Sezeryan Sonrası Karın https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-karin.html Sun, 18 Nov 2018 05:49:03 +0000 Sezeryan sonrası karın; Sezeryan ameliyatı ile doğum yapan kadınların genel sorunudur. Lohusa olarak adlandırılan dönem genelde 40 gün sürer ve bu süre zarfında karında oluşan şişliğin büyük bir bölümü kaybolur. Bu böl Sezeryan sonrası karın; Sezeryan ameliyatı ile doğum yapan kadınların genel sorunudur. Lohusa olarak adlandırılan dönem genelde 40 gün sürer ve bu süre zarfında karında oluşan şişliğin büyük bir bölümü kaybolur. Bu bölgede oluşan hassasiyet ve hamilelik döneminde oluşan karın kaslarının zayıflaması 4-5 ay içinde düzelir çeşitli egzersizler ile eski formuna geri döner. Fakat karın bölgesinde oluşan yağların eritilmesi büyük bir çaba ve sabır ister. Doğumda alınan kilolar ve bebek emzirme sırasında oluşan karın bölgesinde yağlanma oluşmasına sebep olmaktadır. Bu aşamada hasta iyileştikten sonra doktoruna danışarak çeşitli karın egzersizleri yapabilir. Sezeryan ameliyatlarında kadınların alt göbek kısmında yağlanma oluşur buda vücut yapısının bozulmasına neden olur. Alt karın bölgesinde oluşan yağlanmadan kurtulmak epey zordur. Bu yüzden kadınlar çeşitli yollar denerler. Kimisi diyet, kimisi spor, kimiside ameliyat yöntemini tercih ederler.

Sezeryan sonrası karın için diyet yöntemleri
 • Bebeği emziren anne bebeğin gelişimini de göz önünde bulundurarak yediklerine dikkat etmesi gerekir. Bu aşamada yağlı yiyeceklerden uzak durmak en akıllıca çözümdür.
 • Yüksek protein ve lif içeren gıdalar tüketilmesi
 • Bol miktarda su içmek
 • Korse takmak
 • Şekerli yiyeceklerden uzak durulması gerekir.
 • Her gün muhakkak et, balık, tavuktan biri tüketilmelidir.
 • Süt, yoğurt ve peyniri hiçbir zaman soframızdan eksik etmemek, hem anne hemde bebek sağlığı için çok faydalıdır.
Sezeryan sonrası karın için egzersiz yöntemleri
 • İlk başlarda yürümek en etkili egzersiz yöntemidir. Hastanın kan dolaşımı hızlanacağı için iyileşme süreci kısalacaktır.
 • Aerobik hareketleri yapılabilir.
 • Karın bölgesine yük getirmeyen mekik ve pilates tercih edilebilir.
Sezeryan sonrası karın için ameliyat yöntemleri

Doğumdan 6 ay sonra yapılan bu operasyon deforme olmuş karın derisini gererek eski görünümüne kavuşmasını sağlar. Ayrıca bu operasyonlarda karın kası sağlamlaştırılır.
]]>
Sezeryan Sonrası Gaz https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-gaz.html Mon, 19 Nov 2018 05:20:15 +0000 Sezeryan Sonrası Gaz, Sezeryan ile doğum olayı normal doğum olayından farklı olarak kişinin daha erken doğum yapmasına neden olmaktadır. Normal yollardan yapılan doğumlardan farklı olarak daha yapay yollardan ve teknolojik d Sezeryan Sonrası Gaz, Sezeryan ile doğum olayı normal doğum olayından farklı olarak kişinin daha erken doğum yapmasına neden olmaktadır. Normal yollardan yapılan doğumlardan farklı olarak daha yapay yollardan ve teknolojik doğum aletleri yardımı ile yapılan bu doğum oldukça tehlikelidir. Bu sebepten ötürü doktorlar sezeryan ile yapılacak doğumlardan ziyade daha çok normal doğumu hamile bayanlara tavsiye etmektedir. Zira sezeryan ile doğumda olaşabilecek tehlikeler daha fazladır. Üstelik sezeryan doğumu çok zor durumda kalınmadıkça da kesinlikle yapılmaması gerekir. Bu doğumun yapılabilmesi için mutlaka uzman bir doktorun önerisi alınması şarttır. Aksi takdirde kişi hem bebeğine zarar verebileceği gibi hem de kendi sağlığını da tehlikeye atmış olacaktır. Bu sebepten ötürü sezeryan doğumu doktorlar tarafından pek fazla önerilmemektedir.

Ancak herşeye rağmen karşılaşılacak zor durumlardan ötürü doğumun erken yapılması gerekiyorsa sezeryana başvurulur. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise hamile kimsenin sezeryan öncesinde ve sezeryan sonrasında neler yapması gerektiğini iyi bilmesidir. Aksi takdirda yanlış hareket etmesi yine sağlığına mal olabilir. Kişi özellikle de sezeryan yaptıktan sonra nelere dikkat edilmesi gerektiğini iyi bilmelidir. Örneğin sezeryan sonrası gaz çıkardığını görmesi halinde mutlaka uzman bir doktora danışması şarttır. Yaşanan bu istemsiz gaz çıkarmaların sebebini detaylı bir biçimde araştırmasında fayda vardır. Bu durumun yanı sıra kişi sezeryan sonrası gaz çıkarması ya da tuvalet kullanımı sırasında yaşanan zorlanmaları da doktoruna belirtmesi şarttır. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bayanları bu tür konuları paylaşmaktan korkmasıdır. Bu durum oldukça tehlikeli olup mutlaka yaşanan her türlü farklılıkları doktoruna danışmasında fayda vardır. Aksi takdirde yine aynı sorunlar ile karşılaşması söz konusu olabilmektedir.

Bu makalemizde sizlere sezeryan sonrası gaz çıkarılması hakkında yaşanan durumları belirteceğiz. Bu durumun ne sıklıkla yaşandığını ve bu soruna karşı neler yapılması gerektiğini detaylı bir biçimde anlatacağız. Dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olup bu hususları önemsemeniz halinde sezeryan sonrası gaz oluşumuna karşı önlem almanız söz konusu olabilir.

Sezeryan Sonrası Gaz Oluşması

Sezeryan sonrası meydana gelen gaz oluşmaları ya da gaz sıkışmaları pek normal karşılanmamaktadır. Zira bu durum sezeryan ile doğumda bir sorun yaşandığının belirtisidir. Kişi sürekli olarak gaz çıkarıyorsa bu soruna dikkat etmesi gerekmektedir. Zira bu durumun yaşanması yapılan sezeryan doğumu ile doğrudan alakalıdır. Sezeryan sonrası gaz kaçırma olayları özellikle çok sık aralıklar ile meydana geliyor ise mutlaka önlem alınması şarttır. Özellikle de tuvalet esnasında kişi daha dikkatli davranması gerekmektedir.

Hamile kimselerin gerek hamilelik esnasında gerekse hamilelik sonrasında mutlaka dikkat etmesi gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan bir tanesi kişinin bedeninde meydana gelen değişimlerin doktoruna bildirilmesidir. Ancak utanma durumu sebebi ile birçok bayan bu durumları belirtmemektedir. Özellikle sezeryan sonrası gaz kaçırması konusu oldukça önemli bir husustur. Zira bu durum normal doğum sonrası meydana gelen gaz kaçırmalarından oldukça farklıdır.

Sezeryan Sonrası Gaz Kaçırmalarına Karşı Yapılacaklar

Sezeryan sonrası gaz kaçıran bayanları mutlaka bu hususu doktoruna danışmasında fayda vardır. Zira bu husus normal doğumda oluşan sıradan gaz kaçırmalarından farklıdır. Bunun içinde hastanın hiç vakit kaybetmeden bu konu hakkında alanında uzman bir doktora danışması şarttır. Aksi takdirde ilerleyen süreçlerde büyük sorunlar ile karşılaşması söz konusu olabilir.

]]>
Sezeryandan Sonra Adet https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryandan-sonra-adet.html Mon, 19 Nov 2018 22:01:13 +0000 Sezeryan Sonrası Adet, Sezeryan ile yapılan doğum normal doğumdan farklı olarak meydana gelen olumsuz bir sebepten ötürü yapılan doğum türüdür. Bu doğum doktorlar tarafından pek tavsiye edilmeyip her doktor sezeryan doğum Sezeryan Sonrası Adet, Sezeryan ile yapılan doğum normal doğumdan farklı olarak meydana gelen olumsuz bir sebepten ötürü yapılan doğum türüdür. Bu doğum doktorlar tarafından pek tavsiye edilmeyip her doktor sezeryan doğumu yapmak istemez. Zira sezeryan doğumunun normal doğumdan farklı olarak birçok tehlikesi bulunmaktadır. Gerek sezeryan öncesinde ve gerekse sezeryan sonrasında meydana gelebilecek sorunlar normal doğum için daha tehlikeli olarak görülmektedir. Örnek olarak sezeryan sonrası adet görülmesi sıklığı normal doğumdan sonra görülen adet sıklığından farklı olabilmektedir. Bunun ile birlikte sezeryan sonrası adet görülmesi normal bir şekilde karşılanması söz konusu olmayacaktır. Bu sebepten ötürü sezeryan doğumu yapan kimseleri bu ve benzeri hususlara mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yine bu sorun ile karşılaşması ihtimali oldukça kolay olacaktır. Bunun için de uzman bir destek alması şarttır.

Sezeryan doğumu yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi birçok tehlikeyi de beraberinde getirmesi ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden hamile bayanların daha çok normal doğum yapmasına teşvik edilmesi gerekmektedir. Bu durum hem kişinin kendi sağlığı için ve hem de bebeğinin sağlığı için oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Gerek sezeryan esnasında ve gerek sezeryan sonrasında kişi daha farklı değişimler yaşaması söz konusudur. Bu değişimler aşama aşama gerçekleştiği için daha dikkatli davranmak gerekmektedir. Özellikle her aşamanın mutlaka doktora bildirilmesi şarttır. Aksi takdirde büyük rahatsızlıkların da başlamış olduğunu tespit etmemiz gerekmektedir. Bunun için de sezeryan sonrası meydana gelen değişimleri iyi bilmemiz gerekir. Bu değişimlerden bir tanesi  de sezeryan sonrası adet görülmesi hakkında olacaktır. Özellikle de görülen adetin sıklığı oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra kişi zor anlar yaşamış halinde mutlaka bu konu hakkında uzman bir yardım alması oldukça önemli bir husustur.

Bu makalemizde sizlere sezeryan sonrası adet görülmesi hakkında neler yapılması gerektiğini anlatacağız. Kadınların yaşayacağını sorunları ve bu sorunlara karşı ne şekilde davranması gerektiğini daha detaylı bir biçimde anlatacağız. Bu bahsedeceğimiz hususlara dikkat etmeniz halinde daha sağlıklı bir yaşamınız olacağını söyleyebiliriz. Aksi takdirde yine benzer sorunlar ile karşılaşılması söz konusu olabilir.

Sezeryan Sonrası Adet Görülmesinin Sıklığı

Sezeryan sonrası her bayanın dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususların başında ise adet görülme sıklığının takip edilmesi gelmektedir. Adet gören bayanın ne sıklıkla adet gördüğünü iyi bilmesi gerekmektedir. Bunun ile birlikte bu yaşanan adet sıklığının normal olup olmadığını bilmesi de gerekmektedir. Bunun için de uzman bir destek alınması şarttır. Doğum uzmanlarından sezeryan sonrası adet görülmesi sıklığı hakkında detaylı bilgi alması oldukça önemli bir husustur.

Sezeryan Sonrası Adet Görülmesinin Tehlikeleri

Sezeryan sonrası adet görülmesi normal doğum sonrası adet görülmelerinden farklı olacağı hususuna dikkat etmek gerekmektedir. Zira sezeryan ile doğum beraberinde birçok soruna sebep olabilmektedir. Bunun için de sezeryan sonrası adet görülmesi tehlikeleri hakkında bilgi sahibi olmamız gerekir. Bunun ile birlikte görülen adetin sıklığını da not etmemiz ve bu bilgileri doktorumuza danışmamız gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise kişinin bedeninde meydana gelen durumları mutlaka doktoruna bildirmesi gerektiğidir. Bu durumu doktoruna bildirmez ise ya da çok geç söyler ise büyük tehlikelerin önüne geçmek zorlaşabilir. Bu yüzden daha dikkatli olunması şarttır.

]]>
Sezeryandan 6 Ay Sonra Hamile Kalmak https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryandan-6-ay-sonra-hamile-kalmak.html Tue, 20 Nov 2018 03:27:54 +0000 Sezeryandan 6 Ay Sonra Hamile Kalmak, Sezeryan ile yapılan doğum normal doğumlardan farklı olarak daha farklı bir boyutta meydana gelmektedir. Doğum çeşitleri arasında sezeryan ile yapılan doğum için birçok sakıncaları old Sezeryandan 6 Ay Sonra Hamile Kalmak, Sezeryan ile yapılan doğum normal doğumlardan farklı olarak daha farklı bir boyutta meydana gelmektedir. Doğum çeşitleri arasında sezeryan ile yapılan doğum için birçok sakıncaları olduğunu söyleyebiliriz. Bu sakıncalar gerek sezeryan ile yapılan doğumun öncesi, gerek doğum esnasında ve gerekse de sezeryan doğumu sonrasında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de sezeryan sonrası meydana gelen tehlikeler çok daha önemlidir. Kişinin bedeninde meydana gelen değişimleri iyi takip etmesi gerekmektedir. Sezeryan sonrasın doğumda örneğin sezeryandan 6 ay sonra hamile kalmak gibi hususlar için doktorunuza danışarak bu husus hakkında detaylı bilgi almanız gerekmektedir. Bunun yapmanız halinde sezeryan ile yapılan doğumdan meydana gelen tehlikelere karşı önlem almış olursunuz. Bunun ile birlikte sezeryandan 6 ay sonra hamile kalmak gibi hususlarda ne gibi tehlikeler ile karşılaşacağınızı önceden kestirmiş olacaksınız.

Sezeryandan 6 ay sonra hamile kalmak konusunda kişinin mutlaka uzman bir destek almasında fayda vardır. Bunu yapması halinde tekrardan yapılması zorunlu olan doğum için serezyan doğumunun uygun olup olmadığı daha iyi tespit edilebilir. Geçen süre içinde kadının neler yaşadığını doktoruna belirtmesi gerekmektedir. Bu makalemizde sizlere sezeryandan 6 ay sonra hamile kalmak konusu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.

Sezeryan ile yapılan doğumlar pek tavsiye edilmese de zorunluluk halinde yapılması şarttır. Zira kişi kendi sağlığını da düşünmesi şarttır. Aksi takdirde hem doğacak bebeğine zarar verebilir ve hem de kendi sağlığı için ilerleyen süreçlerde büyük sorunlara neden olabilir. Örneğin annenin doğumdan sonra sakat kalması gibi sorunlar yaşanabilir. Bunun ile birlikte sezeryan doğum sonrası geçen zaman içerisinde tekrardan hamile kalması da oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bunun için de mutlaka doktor kontorülün yapılması şarttır. Yaşanacak hamilelik konusunun nedenleri iyi bilinmesi gerekir. Bunun ile birlkte bu hamileliğin kişiye ne tür sorunlar yaşatacağını da iyi araştırması gerekir. Sezeryandan 6 ay sonra hamile kalmak konusu hakkında detaylı bilgi alması sağlığını koruması için oldukça önemlidir.

Sezeryandan 6 Ay Sonra Hamile Kalmakla Oluşacak Sorunlar

Kişi sezeryan ameliyatı geçirdikten sonra hamile kalması halinde mutlaka bu konu hakkında daha dikkatli davranması gerekmektedir. Zira bu husus geçişdirilmesi gereken bir husus değildir. Bu konu hakkında uzman doktorlardan detaylı bilgi alması şarttır. Bunun ile birlikte sezeryandan 6 ay sonra hamile kalmak ile ilgili ne gibi sorunlar ile karşılaşacığını daha önceden bilmesi işine yarayacaktır. Gerek karın şişmelerinin yaşanması, gerek gaz kaçırmalarının görülmesi ve gerekse uzun süreli baş ağrılarının yaşanması bu durum karşısında görülecek olan sorunların başında gelmektedir. Bunun için de kişinin bu belirtiler karşısında daha dikkatli olması gerekmektedir.

Kişinin başından geçen sezeryan doğum ardından daha sonra hamile kalması durumu pek sık gözlemlenen bir durum olmaması sebebi ile daha temkinli davranılmasında fayda vardır. Zira bu husus  herkeste kolay kolay gözlemlenen bir süreç değildir. Bunun için de kişi yaşayacağı sorunlara karşı düzenli olarak doktor kontorülünü ihmal etmemesi gerekmektedir. Kişi bu süreç içinde neler yaşadığını not etmesi ve yaşadığı her aşamayı doktoruna belirtmesi gerekir. Aksi takdirdedaha büyük sorun ile karşılaşması söz konusu olabilir.

]]>
Sezeryan Göbeği Nasıl Gider https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-gobegi-nasil-gider.html Wed, 21 Nov 2018 01:19:42 +0000 Sezeryan göbeği nasıl gider, sezeryan aracılığıyla doğum yapan kadınların en büyük sıkıntısı ve yakınması karın bölgesini ve göbeğini eritmektir. Sezeryan sonrasında göbeği eritmek için aslında da sabır ve düzen   Sezeryan göbeği nasıl gider, sezeryan aracılığıyla doğum yapan kadınların en büyük sıkıntısı ve yakınması karın bölgesini ve göbeğini eritmektir. Sezeryan sonrasında göbeği eritmek için aslında da sabır ve düzen  süreci gerekir. Doğumda da alınan kilolular ve doğum sonrasında da emzirme işlemleri daha çok göbek yapar. Sezeryan sonrası belli bir süre geçtikten sonra kadınlar egzersiz hareketleri başlayabilir. Sezeryan çoğu zaman alt karın kısmında göbek yapmaktadır. Bu da kişilerin vücut yapılarını değiştirip bozmakta alt kısmında oluşan göbekten kurtulmak bayağı zahmetli bir iştir. Kadınlar sezeryan sonrası oluşan bu dertten kurtulmak için birçok yol denerler. Mesela bazıları spor yaparak bazı olarak diyet yaparak bu sorunları egale etmeye çalışıyorlar. Bu şekillerde fayda sağlamayan kişilerde son çare olarak ameliyat yöntemiyle bunu gidermeye çalışırlar.

Sezeryan göbeği nasıl gider

Beslenme programı:  Hamilelik döneminde kadınların beslenme alışkanlıkları değişebilir. Doğum Sonrasında da belli bir süreçten sonra vücut kendini toparlayıp ve eski haline dönmeye başlar. Aynı zamanda da doğum sonrası emzirme döneminde anneler yemelerine dikkat etmesi gerekir. Bu süre zarfında bebeğin ihtiyaçları için de her besine gereksim vardır. Fakat sezeryan göbeğinden kurtulmak için yağlı yiyeceklerin tüketimi konusunda dikkatli olunmalıdır. Yağlı yiyecekler tüketmemeye özen gösterilmelidir. Beslenme sürecinde yağlı yiyeceklerden kaçınılması ve protein değeri yüksek yiyecekler tercih edilmelidir. Protein hem tok tutar hem de vücudu iyileşme sürecinde katkıda bulunur. Sezeryan göbeğinden kurtulmanın bir başka yolu da bol bol su tüketilmelidir. Su Metabolizmayı hızlandırmak. Ayrıca vücudun yağ yakma konusunda da yardımcı olur. Bunların ardından diyet esnasında lif tüketimi sıklaştırılmalıdır. Lif tok tutar ve fazla yemek tüketmeyi engel olur. Lif tüketimi için meyve ve sebze tüketmek gerekir. Meyve ve sebzeler metabolizmayı hızlandırır

Egzersiz hareketleri: Sezeryandan sonra göbekten kurtulmanın en iyi yolu egzersiz yapmaktır. Bölgesel olarak zayıflamalar da vücudun kalori yakmasını da egzersizden başka etkili yol yoktur. Hamilelik sürecinde ve özellikle de sezeryan sonrası normal hareketlerle egzersiz yapmayı düşünmemek gerekir. Bu vücuda zarar verebilir. Sezeren bir ameliyattır ve hemen vücut iyileşmez. Bu nedenle vücudun iyileşme süreci egzersiz hareketleri ile yavaş yavaş başlamak gerekir. Sezeryan sonrası göbekten kurtulmak için vücuda fazla yük getirmeden kalori yakmasını sağlayacak hareketler yapmak gerekir. Mesela yürümek gibi gün içinde sürekli hareket etmek ve mümkün mertebede aerobik egzersizleri yapmak gereklidir. Egzersiz yaparken karın bölgesini çalıştıran hareketler tercih edilmemelidir. Karın bölgesini çalıştırmak için pilates ve mekik tercih edilebilir.
]]>
Sezeryan Doğum Sonrası Banyo https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-dogum-sonrasi-banyo.html Thu, 22 Nov 2018 00:59:40 +0000 Sezeryan doğum sonrası banyo, her doğum yapan kadının kafasında oluşan önemli soru işaretlerinden biridir. Sezeryan doğum sonrası banyo yapma konusunda doğum yapan kişinin biraz da hastaneden geç mi erken mi taburcu Sezeryan doğum sonrası banyo, her doğum yapan kadının kafasında oluşan önemli soru işaretlerinden biridir. Sezeryan doğum sonrası banyo yapma konusunda doğum yapan kişinin biraz da hastaneden geç mi erken mi taburcu olması ile alakalıdır. Normal doğumlarda annenin taburcu edilmesi 24 saat içerisinde oluyor iken, sezeryan ile doğum yapan anneler ve bebekleri operasyon bittikten tam 2 gün sonra taburcu edilmektedir. Bu duruma da bağlı olarak sezeryan doğum sonrası banyo doktorlar tarafından operasyondan 3 gün sonra olması tavsiye edilir. Bununla birlikte sezeryan doğum yapan kişiler doğum sonrasında banyoya dikkat ettiği gibi diğer konular üzerinde de dikkatli olmalı ve kendine iyi bakmalıdır. Bu yazıda da sezeryan doğum sonrası uyulması gerekenler olarak madde madde nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizinle paylaşacağız.

Sezeryan Doğum Sonrası Uyulması Gerekenler

 • Bebek sık bir şekilde ve bebeğin her istediği zaman emzirilmelidir.
 • Sezeryan ile ameliyat olmuş anneler bebeklerini fazla miktarda sık emzirmeleri sütün gelmesini kolaylaştırmak adına önemlidir. Milletçe aralarında çok sık duyduğumuz süt anında gelmez veya az gelir tabiri doğru değildir. Bebek ne zaman çok miktarda emerse süt kanalları o kadar çok miktarda uyarılır. Yani emzirme anne ve bebek açısından oldukça faydalıdır. Bebeğin emme süresince anne de meme bakımına ilgi göstermelidir. Bilhassa anne ilk annelik deneyimi yaşıyor ise esaslı emzirmesi bebeğini doğru bir pozisyonda tutması gereklidir. 
 • Sezeryan sonrası dikişlerin bakımı çok önemlidir. Genelde doktorlar doğumdan 3 gün sonra banyo yapmanıza müsaade verebilir. Ancak bu durum bireyin dikiş haline bağlı ve vücuduna göre değişiklik gösterebilir. Bu noktada doktorunuzun önerisine dinlemelisiniz. O sizi doğru yönde bilgilendirecektir.  
 • Anne doğum sonrası dinlenme ve uykusuna vakit ayırmalı. Bu aşama bebeğin gelmesi ile beraber annenin oldukça zahmetli bir iş anlamına gelmektedir. Ancak bebeğin anneye izin verdiği zamanları anne çok iyi değerlendirmelidir. Bol, bol dinlenmeli ve kendisini yoracak işlerden uzak durmalıdır. 
 • Karındaki ve göbekte oluşmuş şişkinliği sadece davranış ve yürüyüşle düzelmesini ve hali hazırda önceki yapısına dönmesine yardımcı olacaktır. 
 • Sezeryan sonrası vajinadan belli belirsiz kan gelmesi durumu sıradan bir durum olmakla birlikte korkmanıza gerek yoktur, bu vaziyet bir ay bile sürebilir ve git gide azalacaktır. Bu vaziyette sağlıklı pedlerden kullanılmalıdır. Ancak bu durumda şüphesiz bölgeye tampon uygulanmamalıdır. Sezeryan doğum sonrası banyo sonrasında ve lavabo ihtiyacının ardından şüphesiz vajinanın içi yıkanıp temiz tutulmalıdır.   
 • Sezeryan sonrası seksüel ilişkiler için hekimler 4-6 hafta beklenilmesini tavsiye etmektedir. Bu sürenin sonrasında seksüel aktiviteler başlayabilir.

]]>
Sezeryan Sonrası Yatış Pozisyonu https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-yatis-pozisyonu.html Thu, 22 Nov 2018 15:08:04 +0000 Sezeryan Sonrası Yatış Pozisyonu, sezeryan sonrası loğusa annenin hangi pozisyonlarda uyuması ya da bebeğini emzirmesi gerektiği gibi konulardan bahsedeceğiz ve hangi pozisyonlarda durmanın loğusa anneye daha yararlı olacağ Sezeryan Sonrası Yatış Pozisyonu, sezeryan sonrası loğusa annenin hangi pozisyonlarda uyuması ya da bebeğini emzirmesi gerektiği gibi konulardan bahsedeceğiz ve hangi pozisyonlarda durmanın loğusa anneye daha yararlı olacağını anlatmaya çalışacağız. Sezeryan yöntemi ile doğum normal yöntemler ile doğumlara göre anne bu süre boyunca uyuduğu için daha az acılı ve sızılı geçer. Ancak normal yöntem ile doğum yapan anneye göre sezeryen yönetme ile doğum yapan annenin loğusalık dönemi biraz daha uzun ve de zorlu geçer. Çünkü sezeryan yöntemi ile doğumda anne adayının karnından bir cerrahi işlem yapıldığı için loğusa kadın birde karın bölgesinde ağrı sızı gibi çeşitli komplikasyonlar ile karşı karşıya kalır.

Doğumdan sonra sezeryan yöntemi ile doğum yapmış anneler de geçen bu loğusalık döneminde daha çok ağrı, akıntılar görülür ayrıca buna ek olarak da karın bölgesinde oluşan ağrı, sızı ya da kanama gibi çeşitli komplikasyonlar ile de yüz yüze gelirler. İşte loğusa dönemindeki anne bu ağrıları, sızıları ya da akıntıları azaltmak için çeşitli yöntemler uygular. Bu kullanılan yöntemlerden birisi de annenin sezeryan sonrası yatış pozisyonu ya da çocuğunu emzirirken hangi pozisyonda kalmalı gibi bazı durumlardır. Anne sezeryan sonrası yatış pozisyonu ya da emzirme pozisyonu gibi durumlara biraz daha dikkat ederse bu loğusalık dönemi biraz daha ağrısız, sızısız ve de çabuk geçecektir.

Sezeryan Sonrası Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalıdır

Aslında sezeryan sonrası uyurken yatış pozisyonu diye bir şey tam olarak yoktur. Çünkü normal bir insan zaten uyku sırasında bütün bir gece boyunca aynı pozisyonda kalamaz, fizyolojik olarak da bu pek mümkün değildir. Ortalama olarak sekiz saatlik bir uyku sırasında ortalama olarak 25–30 kez pozisyonunu değiştirir. Bunun için sezeryan sonrası yatış pozisyonu olarak şu pozisyonda uyumanız sizin için daha yararlıdır gibi bir pozisyon önerilmez. Çünkü kişi ne kadar çabalasa da o pozisyonda uzun süre kalamaz. Ancak sezeryan sonrası annenin kendisini toparlaması için uyku çok önemlidir. Bu uykunun daha rahat olması için loğusa dönemindeki anne yan bir şekilde yatarak bacak arasına da bir yastık koyarak uyumaya başlaması onu biraz rahat ettirir. Annenin daha verimli bir uyku geçirmesi için yüz üstü yatmamaya çalışması önemlidir. Ancak daha önce dediğimiz gibi bunu sağlayabilmek çok zordur. Ayrıca annenin uyuduğu ortamın sessiz olması ya da ışığı az alan bir yerde uyuması daha verimli bir uyku geçirmesini sağlayacaktır.

]]>
Sezeryan Sonrası Zayıflama https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-zayiflama.html Fri, 23 Nov 2018 10:55:29 +0000 Sezeryan sonrası zayıflama, Ameliyatla doğum yapan kadınların derdi gebelikte aldıkları kiloları bir an önce vermek istemeleridir. Rahmin eski boyuna gelebilmesi için 4-6 hafta gereklidir. Bunun sebebi gebelikte karın duvarında Sezeryan sonrası zayıflama, Ameliyatla doğum yapan kadınların derdi gebelikte aldıkları kiloları bir an önce vermek istemeleridir. Rahmin eski boyuna gelebilmesi için 4-6 hafta gereklidir. Bunun sebebi gebelikte karın duvarında bulunan leğen kemiğindeki ağ dokusunun esnekliğini kaybetmesi ile ağ dokusunun esnekliğinin düzelmesi için kadınların ortalama 4-5 aya ihtiyacı vardır. Kadınların zayıflamak için doğumdan sonra riskli hareketler yapmaması gerekir. Eğer doğumdan sonra kilo vermek istiyorsanız bunu bir uzman dahilinde yapmanız daha iyi olur. Çünkü gebelikte yaklaşık 6-7 kiloya kadar yük taşıyabilen kemiklerdeki bağlar esneme gibi sorunlar yaşayabilir. 

Sezeryan sonrası zayıflama için egzersiz nasıl olmalıdır

Sezeryan sonrası zayıflama için yapılan egzersiz hareketleri genel itibariyle bölgeseldir. Göbekte bulunan fazla yağı eritmek için anne adayı bilinçsiz şekilde az yemekte ve çok hareket yapmaktadır. Bu davranış yanlıştır. Aksine annenin beslenme programına dikkat ederek ve egzersiz hareketlerini gün gün arttırarak devam etmesi doğru bir davranıştır. Hamilelik sonrasında kilo verme derdini en aza indirmek için hamilelik döneminde yürüyüşlere ve düzenli yemeğe çok dikkat etmek gerekir. Bebeğin alması gereken protein değeri ve mineralleri doktorunuzla görüşerek size uygun bir beslenme programı hazırlanmasını isteyebilirsiniz. Bu size önemli ölçüde neleri tüketirseniz bebeğinize daha çok faydalı, neleri tüketmeniz bebeğinize fayda getirmeyeceğini daha iyi görmenizi sağlar. Hamilelik sürecinde her gün en az 40 dakika yürüyüş yapmanız bebeğinizi ve doğuma hazırlanmanıza daha çok yardımcı olur ve vücudunuz aşırı kilo almayarak kasların açılması ile doğumun kolaylaşmasına yardımcı olur. Hamilelik döneminde yapılan yürüyüş anneyi de rahatlatacaktır. Doğumdan sonra da anne egzersiz hareketlerini  pilates yaparak ve mekik çekerek uygularsa aldığı kiloları kısa zamanda vermiş olacaktır. Doğumdan sonra ilk hafta anne ortalama 5 kilo verir. Doğan bebek, bebeğin eşi, suyun ağırlığı ve hamilelikte alınan kiloların birazı doğumla beraber gitmektedir. Doğumdan sonra uygulanan egzersiz şekli annenin sağlığı ve vücut şekli için önemlidir. Anne fazla kilo almışsa bu egzersizlere biraz daha geç başlanabilir.

Sezeryan sonrası göbek yağlarını eritebilecek egzersiz türleri nelerdir

Doğum sonrası göbek yağlarını eritebilecek en iyi egzersiz türü mekik egzersizleridir. Mekik hareketlerini yapmak tek başına yeterli değildir. Bu nedenle mekikle beraber tüm vücuda etkileyebilen ve kalori yakmayı sağlayan egzersizler yapılması gerekir. Annenin günlük olarak düzenli mekik hareketleri yapması ve en az yarım saat yürümesi vücuttaki kan dolaşımını arttırarak yağların hareketlenmesini sağlar ve bu egzersizler, karın bölgesi ile birlikte diğer bölgelerinde çalışmasını sağlayan en kolay egzersizlerdendir. Sezeryan sonrası zayıflamak için bu hareketlere başlaması için doktoruna danışması gerekir.


]]>
Sezeryan Doğum https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-dogum.html Sat, 24 Nov 2018 06:50:24 +0000 Sezeryan doğum, Normal yani vajinal doğum ile sıkıntı söz konusu olduğu durumda karın kısmında açılan kesi sayesinde bebeği ameliyat ile dünyaya getirme şekline sezeryan doğum denilmektedir. Ameliyat cerrahi bir operasy Sezeryan doğum, Normal yani vajinal doğum ile sıkıntı söz konusu olduğu durumda karın kısmında açılan kesi sayesinde bebeği ameliyat ile dünyaya getirme şekline sezeryan doğum denilmektedir. Ameliyat cerrahi bir operasyon yardımıyla karın kısmına açılan kesikten karında bulunan bebeğin doğumdur. Normal ameliyat şartlarında yarım saat ile 45 dakika arasında sürer. Fakat ufak aksaklıklar olur ise 1 saati bulabilmektedir. Sezeryan doğumda anestezi normal doğum şartlarına göre 2 kat daha fazla anestezi uygulanmaktadır. Günümüzde anestesi yöntemlerinin iyi olması, enfeksiyona ve sterilite karşı antibiyotiklerin olması, ameliyat diki yapılan materyallerde gelişmeler ve cerrahi tekniklerin ilerlemesinden dolayı sezeryan doğum ameliyatları kolay ve güvenli bir ameliyat haline gelmiştir. 

Sezeryan doğum ne zaman tercih edilir

Hastanın isteğine göre yapılabileceği gibi tıbbi zorunluluklar durumu söz konusu olduğunda da yapılmaktadır. Tıbbi zorunluluk bebeğe yada anneye bağlı olan özel  durumlarda olabilir. Uygulanacak sezeryan ameliyatı genede gebeliğin seyrine göre değişiklik gösterebilir. Önemli olan anne ve bebek için en uygun zamanda uygulanmasıdır. 

Sezeryan doğum nedenleri

Bebeğin rahim kanalına baş ile ilerlememesi: Bebeğin makat yada çapraz, doğum kanalına yan olarak gelmesi doğumda sorunlara neden olmaktadır. Doğumların neredeyse %95'lik bir kısmı bebek baş ile gelir. Özel durumlarda %5 'lık gibi kesimde bebek ayaklardan gelebilir. Böyle bir durum olduğunda jinekolog hekim tarafından acil olarak sezeryan ameliyatına alınır.

Plasenta kısmının rahim ağzını kapatması (plasenta previa): Doğuma hazırlanan bebeğin doğum kanalında ilerlemesinden dolayı kanama sorunu oluşacaktır. Bu durumda hem anne hemde bebeğin hayatı riske girmektedir. Bu olayı saptanması ultrasonla izlenim sırasında anlaşılmaktadır. Riskli olan bu durumda sezeryan ameliyatı kaçınılmazdır.

Plasentanın erken ayrılması: Bebeğin doğumundan evvel rahim duvarından ayrılmasını olayına ablasyo plasenta veya plasental dekolman denilmektedir. Bu olay gerçekleştiğinde bebeğin besin kaynakları ve oksijen akışı bozulmaktadır. Kanamadan kaynaklı olarak anne ve bebeğin hayati riske girdiği için acil ameliyata alınır.

İri bebek (makrozomi): Bebeğin ağırlığı normal bebeklere göre farklı ise bu utrasonda belirlenir ve doğumu riske almamak için sezeryan uygulanır. Bebeğin ağırlığı 4000 gramdan fazla olması makrozomi grubuna girmektedir. 

Bebeğin kafası ile gebenin leğen kemiği arasında uyumsuzluklar olması (sefalopelvik uygunsuzluk): Kısaca buna çatının dar olması da denilir. Anne adayının kalça kemiğinin çatısının dar olması ya da bebeğin kafasının çapının geniş olması durumunda uygulanacak olan sezeryandır. 

Çoğul gebelikler: Birden fazla bebek var ise normal doğumdan kaçınılır. İdeal ve güvenli olan sezeryan doğumdur.

Bebek ile ilgili anormallikler: Doğum kanalı ile geçişte bebeğin sorun yaşaması oluşturan bazı anormallikler sezeryan ameliyatını gerektirebilir. İskelet sistemi hasatlıklarında ve nöral tüp defekti tarzı sorunlarda sezeryana ihtiyaç duyulur.

Rahimdeki myomlar: Rahimde bulunan myomlar doğum kanalında daralmaya sebep olduğundan normal doğum zorlaşmaktadır.

Ikınmanın riskli olduğu durumlar: Kalp rahatsızlığı, kronik astım ve bel fıtığı olan anne adayının normal doğum esnasında ıkınması sağlığını tehlikeye atar. Bu nedenden dolayı sezeryan tercih edilir.

Anne adayında herpes enfeksiyonu: Herpes enfeksiyonu taşıyan anne adayında normal doğum sırasında bebek kanaldan geçerken bu enfeksiyonu kapabilir. Riskli bir doğum olacağından sezeryan doğumu düşünülür.

Genital siğil: Dev kondilomlar ve]]> İkinci Sezeryan https://www.sezaryen.gen.tr/ikinci-sezeryan.html Sat, 24 Nov 2018 13:32:39 +0000 İkinci Sezeryan, sonrasında alışılagelen doğum yapmak mümkün olur sadece bir kez sezeryan ile doğum yapan bir kadının yapmış olduğu diğer bütün doğumlarında sezeryan yapması mecburi bir durum değildir.işin en kötü y İkinci Sezeryan, sonrasında alışılagelen doğum yapmak mümkün olur sadece bir kez sezeryan ile doğum yapan bir kadının yapmış olduğu diğer bütün doğumlarında sezeryan yapması mecburi bir durum değildir.işin en kötü yanı ilk doğum sırasında düzenlenen sezeryan olmasa bile sadece bir kez sezeryan yapan bayanlarda diğer doğumlarda düzenli olarak sezeryana alıyorlar ve bu durumu da tam otuz sekizinci haftada yapıyorlar. Bu durumun tabii kide bazı şartları ile rizikoları vardır. Yapılan iki doğum arasında da en az iki yılın geçmesi şarttır. Sezeryan kesiğinin dikey değilde yatay olması şarttır. Yurdumuzda sezeryan kesi çoğunlukla yatay olur. Buna göre anne adayının ikinci kez daha ben sezeryan tercih ediyorum demesi hiçte iyi bir şey değildir. İkinci bir kez daha sezeryanı tercih etmek benim canım ameliyat istiyor beni kesin amaçlı ve bir organımı da alın daha sonrada dikin demenize benzer. Bu durum oldukça bencilce bir durumdur ve bir anne adayını da hiç yakışmıyor. Çünkü sezeryan yolu ile dünyaya gelen bebekler alışılan bir doğumda sancılar esnasında salınmakta olan hormonun etkisi ile bağışıklığını güçlendiremiyor. Birden bire rahatça yattığı yerden bile bebek dünyaya geliyor. 

İkinci Sezeryan 

İkinci sezeryanın bilinen bazı riskleri bulunmaktadır. İlk sezeryan ileikinci sezeryan arasında mutlaka en az iki sene gibi bir sürenin geçmesi sağlık açısından önem arz etmektedir. İlk doğum sezeryan ile oldu ikincisi de sezeryan olmalı denildiğini duymuşsunuzdur bu söylemin eh emniyeti yoktur. Yani ikinci veya üçüncü doğumu illa sezeryan olacak diye bir kural ve mecburiyet yoktur. İkinci sezeryan yapmış bir annenin normal doğum yapan annenin yaşadığı doğum sıkıntılarının yanı sıra birde doğum sezeryan ile olduğundan doğum bölgesinde ameliyat ve dikiş ağrılarının eklendiği bilinmektedir. İkinci sezeryan ile doğum yapan annenin çok daha dikkatli olması ve uzun bir süre ağır kaldırmaması gerekmektedir.

İkinci Sezeryan Doğum Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İkinci sezeryan ile doğum yapan annenin özellikle bol sıvı tüketilmesi gerekir
 • Doktor tarafından verilen ilaçların zamanında kullanılması gerekir
 • Vitamin, kalsiyum, protein, mineral ve özellikle güneş ışığı alması gerekir
 • Bedeni fazla yormamak ve uyku düzenine dikkat etmek
]]>
Sezeryan Sonrası Spor https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-spor.html Sat, 24 Nov 2018 19:52:31 +0000 Sezaryen sonrası spor, Göbek yağlarını eritmek henüz yeni doğum yapmış olan annelerin hemen hemen ortak sorunudur. Normal doğum yapanlara göre sezaryen doğum hem daha zordur hem de doğum sonrası daha sıkıntılıdır. Örnek n Sezaryen sonrası spor, Göbek yağlarını eritmek henüz yeni doğum yapmış olan annelerin hemen hemen ortak sorunudur. Normal doğum yapanlara göre sezaryen doğum hem daha zordur hem de doğum sonrası daha sıkıntılıdır. Örnek normal doğum yapmış olan anneler ortalama üç gün sonra spor yapmaya başlayabilirken, sezaryen ile doğum yapan anneler ancak  kırk gün geçtikten sonra spora başlayabilirler. Sezaryan sonrası spor sadece göbekte birikmiş olan yağları yok etmek için değil, aynı zamanda her annenin sağlığını ve formunu koruması için de önerilmektedir. Sezaryen doğum yapan anneleri doğumdan sonra  yağlarla sıkı bir mücadele bekler. Sezaryen doğum annelerin alt göbek çevresinde bir miktar yağı bırakır. Kötü ve gevşek bir görüntü de cabası. Çoğu anne doğumdan sonra bu göbeği yok etmek için büyük çabalar harcasa da fayda etmez. göbek çevresinde biriken yağlar ancak sporla eritilebilir.  Mekik çekmek bunlardan biridir. Eğer biriken yağlar göbek çevresinde sarkmış bir görüntü oluşturmuş annenin psikolojisini bozmuşsa cerrahi müdahale  gerektirir. Sezaryen sonrası spor olarak yapılacak en önemli egzersiz hareketi mekik çekmek olur. Ama sadece mekik çekmek işe yaramaz. mesala haftanın en az üç günü 40 dk kadar yapılacak olan bir yürüyüş egzersizi güzelce destekleyecektir. Bununla birlikte yüzmek, plates yapmak doğum sonrası için oldukça faydalı olacaktır. Yalnız tüm bunlar yapılıp düzenli beslenme kuralları ihlal edildiği taktirde yapılan sporlar da fazla bir etki etmeyecek ve istenilen sonuç alınamayacaktır. Ayrıca su yine vazgeçilmez bir parça olarak günde en az 9 bardak su tüketilmelidir.

Ancak doğum sonrası dikkat edilmeli ve hızlı kilo vermekten kaçınılmalıdır. Çünkü Sezaryen doğum sonrası mevcut bulunan dikişler spor yapılırken mutlaka göz önüne alınmalıdır. Hiç bir suretle ağır egzersizler yapılmamalı ağır kaldırılmamalıdır. Yani kısaca dikişin açılmasına sebebiyet verecek her türlü egzersizlerden kaçınılmalıdır. Egzersiz ve spora doğum gerçekleştikten en az kırk gün sonra hafif egzersizlerle doktor eşliğinde onun önerileriyle başlanmalıdır. İlk başlarda hafif yapılan egzersizler daha sonra arttırılabilir. Doğumdan sonra zaten anne vücudu bir iyileşme süreci başlatacaktır. Bir yandan spor yaparken emziren annelerin vücudunun yağa da ihtiyacı olacaktır bu yüzden az yağlı diyetler yapılmamalıdır. Ama bu yağı abartmak anlamına da gelmiyor kontrollü bir şekilde yağ tüketimi sağlanmalıdır. Protein açısından zengin bir diyet  bol su ve hafif egzersizler doğumda alınan kiloları yok etmeye yardımcı olacaktır. Sezaryen ameliyatından sonra, tüm bu koşulları yerine getiren annelerin göbek ve vücutları eski halini alacaktır. 
]]>
Sezeryan Sonrası Normal Doğum https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-normal-dogum.html Sun, 25 Nov 2018 11:25:23 +0000 Sezaryen sonrası normal doğum yapan bayanın daha sonraki gebeliğinde normal doğum yapmasına sezaryen sonrasında vajinal doğum ya da sezaryen sonrasında normal doğum denir. Bu vaziyet her vakit olası değildir am Sezaryen sonrası normal doğum yapan bayanın daha sonraki gebeliğinde normal doğum yapmasına sezaryen sonrasında vajinal doğum ya da sezaryen sonrasında normal doğum denir. Bu vaziyet her vakit olası değildir ama birtakım kurallar sağlandığında olası olmaktadır ve ülkemizde olmasa da birtakım ülkelerde sık sık uygulanmaktadır.
 
Hangi durumlarda sezaryen sonrasında normal doğum uygun değildir
 • Daha öncesinde sezaryen olmanızı gerektiren vaziyet hala devam ediyorsa zorunlu olarak tekrardan sezaryen olmanız gerekecektir. Mesela annenin herhangi bir hastalığı sebebiyle sezaryen gerekmişse ve bu rahatsızlık hala devam ediyorsa doğum yine sezaryen olur. Daha öncesinde geçirilen sezaryende rahim (döl yatağı) dikine (vertikal) kesilmişse sonra normal doğum yapılamaz nedeni ise bu vaziyette rahmin normal doğum esnasında yırtılma (rüptür) rizikosu vardır. Ama sezaryenlerde rahim (döl yatağı) duvarına dikine kesi kimi zaman yapılır genellikle yan (transvers) kesi yapılır. Bu kesiden kasıt cildinize yapılmış vaziyette olan kesi değil rahim (döl yatağı) duvarına yapılmış vaziyette olan kesidir. Ten yan kesilse dahi rahim (döl yatağı) duvarındaki kesi dikine olabilmektedir. Bunu sezaryeni yapan hekim bilebilir yalnızca. Daha öncesinde sezaryen gerektiren vaziyet kadın doğum çatısının uygunsuzluğu ise bu vaziyet değişmeyeceği amaçlı tekrardan normal doğum olamayacaktır. 
 • Çoğul hamilelik olanlar 
 • Fazla kan basıncı ve diyabet olanlar 
 • Daha öncesinde sezaryen dışında rahimle alakalı operasyonlar (myom operasyonu benzeri) geçirenler 
Sezaryen sonrasında normal doğum kimler amaçlı daha uygundur: 
 • Daha öncesinde yalnızca tek kere sezaryen geçirmiş olanlar 
 • Pelvis yapısı (doğum kanalı) normal doğuma uyumlu olanlar  
 • Daha öncesinde sezaryen dışarısında rahim (döl yatağı) ile alakalı operasyon (myomektomi benzeri) geçirmeyen kişiler
 • Normal doğum olayına engel durumdaki herhangi hastalığı olmayanlar 
 • Bebeğin kilosunun normal sınırlardan çok olmaması ve başı doğum kanalına geçecek (verteks) pozisyonda olması  
Sezaryen ile doğumun ve normal yöntemle doğumun birtakım çeşitli avantajları ve rizikoları meydana geldiği benzeri sezaryen sonrasında normal doğumun da birtakım avantajları ve rizikoları bulunur. Mesela sezaryen sonrasında normal doğum ile kadın tekrardan daha sezaryen olmaktan kurtulmuş olacak ve doğum sonrasında ağrı, inflamasyon, kanama benzeri komplikasyonlar daha az olacaktır. Ama sezaryen sonrasında normal doğumun getirdiği en önemli risk rahmin yırtılmasıdır. Bu yırtık meydanın onarılmasıyla tamir olabilirken bazı vaziyetlerde rahmin tamamıyla alınmasını gerektirecek civarı önemli olabilmektedir üstelik sık sık miktarda kanama ile kadın yaşamını tehlikeye sokabilmektedir. Yapılmış olan çalışmalarda sezaryen sonrasında normal doğum denemelerinin %60-% 80 oranında başarıyla sonuçlandığı gösterilse de önemli rizikoları sebebiyle ülkemizde fazla ilgi görmeyen ve birçok defa tercih edilmeyen tek uygulamadır. Bazı vaziyetlerde sezaryenin üstünden 5 ya da 10 sene geçerse tekrardan normal doğumun rizikosuz olabileceği ile ilgili hatalı duyumlar olabilmektedir hastalar çevresinde, bunun aslı yoktur ve sezaryenin üstünden çok fazla seneler geçse dahi rastgele bir şey değişmemektedir. Bazı Vaziyetlerde sezaryen sonrası normal doğum sezaryen geçirmiş olan kadın adayı sancı çekmiş ve rahim (döl yatağı) ağzı fazlasıyla açılmış, normal doğuma az kalmış pozisyonda geldiğinde zorunlu olarak normal yoldan doğurtulabilmektedir.
]]>
Sezeryan Kaçıncı Haftada Yapılır https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-kacinci-haftada-yapilir.html Mon, 26 Nov 2018 02:22:04 +0000 Sezeryan kaçıncı haftada yapılır; Öncelikle sezeryan doğumlar planlanarak yapılan doğumlardır. Ayrıca bu doğumlar normalde mecburi şartlar için geliştirilmiş vede uygulanmaya başlanmış olsa da günümüzde tercihli doğum al Sezeryan kaçıncı haftada yapılır; Öncelikle sezeryan doğumlar planlanarak yapılan doğumlardır. Ayrıca bu doğumlar normalde mecburi şartlar için geliştirilmiş vede uygulanmaya başlanmış olsa da günümüzde tercihli doğum alternatifleri arasında yerini almıştır. Sezeryan doğum genellikle hamileliğin 39 haftasında yapılır. Sebebi de bebeğin tam gelişimi gerçekleşmiş olduğundandır. Çoğunlukla gebeliğin adet tarihi hesaplanarak ve bebeğin ilk ultrason görüntülerine bakılarak hafta belirlenmektedir. Ancak bu haftadan önce yapılan doğumlarda vardır. Bu doğumlarda anne açısından herhangi bir risk söz konusu olmazken bebek açısından bazı riskler taşır. 

Sezeryan kaçıncı haftada yapılır

Genelde önceden planlanan bir doğum yöntemi olan sezeryan ameliyatı genelde anne ile bebeğin hayati ile ilgili bir durum söz konusu olduğunda bu tip acil sezeryan vakıaları gebeliğin her haftasında yapılır. Bu her hafta terimimizin dışında 34. haftanın dolmasından sonraki dönemlerde hem anne için hemde bebek için risk teşkil eden durumlar gerçekleşmez. 34. haftadan önce yapılan sezeryan doğumlarında ise bebeğin akciğer gelişimi tamamlanmadığı için bebekte solunum ilke ilgili bir çok komplikasyonlar meydana gelir. Akciğerin gelişimini tamamlayamaması bebeğin nefes alıp vermesinde ve diğer solunum aktivitelerinde kendi kendine işlem yapamamasına neden olur. Sezeryan kaçıncı haftada yapılır sorusuna en güzel yanıt 34. hafta ve sonrası şeklinde tanımlamak yanlış olmaz. Çünkü bebek 34. haftanın dolması ile organ gelişimini tamamlamış olur. Bundan sonraki evrelerde isteğe bağlıdan ziyade mecbur kalınması yani zorunlu olunması halinde sezeryan doğum gerçekleştirilir. Normal olarak devam eden gebeliklerde ise her doktor bebeğin alınma haftasını 39. hafta olarak belirlemektedir. Buda normal doğum sancıları başlamadan ve bebeğin tam gelişim süreci dolduktan sonraya denk gelmesinden ötürüdür. 

Sezeryan doğumlarda haftanın önemi çok büyüktür. Nedeni de planlı olarak yapılan sezeryanların dışında gelişimi haftasını doldurmadan uygulanan sezeryanların bebek açısından olumsuz olmasından kaynaklanmasıdır. Bu sezeryan doğumların anneye bir zararı yoktur tam tersine bebekte oluşan olumsuz komplikeler yani ana karnında ölme durumları gibi olgularda uygulansa da buna pek de sezeryan doğum denmez sadece anneyi kurtarabilmek için yapılan anestezi ameliyatları denir. Burada önemli olan sezeryan doğumların normal doğum sürecinde bebeğin doğma işlemi esnasında oluşan sıkıntılar ile yaşamını yitirtmeden dünyaya getirmektir. O nedenle de 34. haftanın dolduğu bebek ve anne adaylarında uygulanan sezeryanın iki taraf içinde hiçbir sıkıntısı yoktur. Ekstra olası riskler tabi ki olacaktır, ama bebeğin yaşam oranı her zaman daha yüksek yüzdelerdedir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Sezeryan Sonrası Süt Gelmesi İçin Ne Yapmalı https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-sut-gelmesi-icin-ne-yapmali.html Mon, 26 Nov 2018 09:31:25 +0000 Sezeryan Sonrası Süt Gelmesi İçin Ne Yapmalı, Anne adayının normal doğum yapmasına engel durumların oluşması halinde sezeryan ameliyatı tercih edilir. Bazen de anne adayı veya bebeğin sağlığını etkileyen tehlikeli Sezeryan Sonrası Süt Gelmesi İçin Ne Yapmalı, Anne adayının normal doğum yapmasına engel durumların oluşması halinde sezeryan ameliyatı tercih edilir. Bazen de anne adayı veya bebeğin sağlığını etkileyen tehlikeli bir durum söz konusu olursa acil olarak bu ameliyat türü tercih edilebilir. Sezeryan gebeliğin gelişimine bakılarak farklı haftalarda yapılabilmektedir. Sezeryan doğumunda anne sütünün yaklaşık 2 gün sonra aktif halde gelmeye başladığı tespit edilmiş bir gerçektir. Normal doğum yapan annelerde ise doğumdan hemen sonra süt gelmeye başlar. Bu eşi benzeri bulunmaz sütü anneler bebeklerine vermek için doğumdan sonra bir süre alışma evresine  girerler. Doğum her ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin normal ya da sezaryen anne sütü ilk 6 saat içinde gelir, ama belirtildiği gibi sezeryanda bu durum yani sütün aktif hale gelmesi 2 günü bulabilmektedir. Bebek doğduktan sonraki en önemli safha  bir anne için bebeğini sorunsuz şekilde anne sütüyle beslemektir. Dolayısıyla zaten endişe içinde olan annenin mümkün olduğunca rahatlatılması gerekir. Zaten günümüzde artık bu konu da o kadar bilinçliyiz ki doğum yapılan sağlık kuruluşu tüm annelere emzirme eğitimi vermektedir. Bu konunun üzerinde önemle durulmaktadır. Bundan dolayı anne adaylarının strese girmemesi en önemli şeydir. Haklı olarak sütüm gelecek mi, bebeğimi yeterince besleyebilecek miyim, acaba süt yeterli mi, doyuyor mu ya da her ağlama sebebini aç olmasından mı kaynaklı diye düşünmekten kendimizi alamayız. Ama sütün yeterli ve verimli bir şekilde gelmesini sağlayacak bir takım yöntemler vardır, bunları bilirsek sıkıntısız bir şekilde emzirme işlemini gerçekleştirip bebeğimizin doyduğundan emin olabiliriz.

Sezeyan sonrası süt gelmesi için ne yapılmalı

 • En önemli şey stresten uzak durmak ve yeterince dinlenmektir.
 • Çünkü anne dinlendikçe süt hormonları daha çok çalışır. Doğumdan sonra mümkünse evdeki düzeni aksatmamak ve günlük işlerin yapılması için bir büyüğünüzden ya da imkanınız varsa bir yardımcıdan destek almanız sizi çok rahatlatacaktır.
 • Ilık duş almak hem stresinizi azaltır hem de süt kanallarının açılmasını sağlayarak sütü daha rahat ve aktif bir şekilde vermenizi sağlar.
 • Göğüslere saat yönünde yapılan masaj süt bezlerini harekete geçirir.
 • Göğüs çevresine ıslatılmış sıcak havlu ile kompres yapmak yine süt bezlerini harekete geçirir.
 • Süt artırıcı çaylar artık her eczanede ve bebek ürünleri satılan mağazalarda fazlasıyla bulunmaktadır. Bunlardan 3-4 fincan tüketmek çok işe yarar. Aynı şekilde malt içeceklerinin de sütü artırdığı bilinmektedir.
 • Emzirme döneminde neredeyse spor yapmış gibi kalori harcayacağınızdan yeterli ve dengeli beslenmeye önem vermeniz gerekir, unutmayın ki ne yerseniz bebeğinize de onu vermiş olursunuz bu yüzden beslenmek çok önemlidir.
 • Bebeğinizi 2 saatte bir her iki göğsü boşaltacak şekilde emzirmek süt üretimini artırır. Bebek ne kadar çok emerse o kadar çok süt gelir.
 • Bebeğinizle olan ten teması süt üretimi için çok önemli bir faktör olup mümkün olduğunca kucağınıza alın sarılın, öpün, koklayın sütün nasıl arttığına inanamayacaksınız.
 • Anne sütünü artıran bazı gıdalar vardır, dereotu, kimyon, susam, ceviz, kuru incir, kuru kayısı, çörek oto en bilinenler arasındadır. Ve kalsiyumlu gıdalar tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Süt artırımında en önemli şey bol, bol su tüketmektir. Günde 2-3 litre su mutlaka düzenli olarak tüketilmelidir.
]]>
Sezeryan Kaç Dakika Sürer https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-kac-dakika-surer.html Mon, 26 Nov 2018 20:46:21 +0000 Sezeryan kaç dakika sürer, günümüzde bir çok anne adayı doğum tercihini sezeryan olarak tercih etmektedir. Bunun tek nedeni ağrısız ve sancısız bir doğum yapmaktır. Tabii ki bu konuda son sözü doktorun uygun görmesiyle kararl Sezeryan kaç dakika sürer, günümüzde bir çok anne adayı doğum tercihini sezeryan olarak tercih etmektedir. Bunun tek nedeni ağrısız ve sancısız bir doğum yapmaktır. Tabii ki bu konuda son sözü doktorun uygun görmesiyle kararlaştırılır. Bazı hamileliklerde anne adayı sezeryan tercih etmezse zorunlu olması gereken durumlarla karşılaşılması mümkündür. Anne adayları açısından normal doğum daha sağlıklıdır. Bir çok anne adayı bu süreç içerisinde çok karar değiştirebilir. Hamileliğin süresi yaklaşık 38 ve 39 haftalar arasında kadın doğum uzmanı tarafından sonlandırılarak anne ve bebeğin sağlığına kavuşması sağlanır.

Bu aşamada yapılan sezeryan doğum 45 dakika sürer hasta ameliyat esnasında hiç bir ağrı veya sızı hissetmez. Sezeryan doğum yapan anne adayları gerek epidural gerek, genel anestezi yapılsa da bebek alındıktan sonra anne adayına son işlemler yapılarak işlem sonlandırılarak odaya çıkarılır. Genel olarak anne adaylarında sezeryan sonrası 15 dakika içerisinde anestezi etkisi geçince anne ve bebek normal yaşantısına geçebilir. 

Sezeryan sonrası anne adayı nasıl toparlanır: yapılan doğum ardından anne yorgun düşecektir. Bu nedenle anne adayının mutlaka dinlenmesi gerekir. Bazı hamilelikler problemli yaşanılabilir, bu sebepten dolayı sezeryan doğumların daha uzun veya kısa sürmesi mümkündür. Her anne adayı farklı hamilelik geçirir, bu nedenle sezeryan sonrası toparlanmak bazen zaman alabilir. Bir çok anne adayında doğum sonrası çabuk iyileşme görülmeyebilir. Bir çok anne adayında sezeryan sonrası ilk haftalar zorlu ve yorucu geçer. Fakat iyi bakılan anne ve bebek çabuk toparlanarak birbirlerine alışacaktır. Sezeryan doğum yapan anne adaylarında hastane sonrası kendi sağlığına dikkat ederek iyileşme sürecine kadar ara, ara ağrısı olabilir. Düzenli kontrollerini yaptırarak anne adayı gerek görülürse ağrı kesici kullanarak geçici ağrının ortadan kalkması ve sağlığına kavuşup huzurlu bir yaşamı bebeğiyle yaşamaya başlar.
]]>
Sezeryan Sonrası Akıntı https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-akinti.html Tue, 27 Nov 2018 10:59:29 +0000 Sezeryan sonrası akıntı, normal doğumda olduğu gibi normal bir süreçtir. Klasik doğumda da akıntı meydana gelmektedir. Bildiğiniz gibi sezeryan anneni isteği, tıbbi olarak normal doğumun riskli görülmesi, anlık müdahale gerek Sezeryan sonrası akıntı, normal doğumda olduğu gibi normal bir süreçtir. Klasik doğumda da akıntı meydana gelmektedir. Bildiğiniz gibi sezeryan anneni isteği, tıbbi olarak normal doğumun riskli görülmesi, anlık müdahale gerektiren durumlar yada doktorun düşündüğü başka bir neden yüzünden sezeryan doğum tercih edilmektedir. Anne karnına kesik uygulanarak bebeğe ulaşılan bir yöntemdir. Anestezi altında yapılmaktadır. Sezeryan sonrası akıntıya ''Löşi'' (lochia) denmektedir. Yani bizim loğusa dediğimiz süreç. İlk gelen taze kırmızı kan ise "löşi rubra" olarak adlandırılır. Gelen sıvının içerisinde kan ve doku parçacıkları bulunur. Azalmaya başlayınca "löşi seroza" ya dönüşür. 2 hafta geçtikten sonra daha koyu kıvam ve açık renkte olan "löşi alba" gelmeye başlar. 

Sezeryan sonrası akıntı ne kadar sürer

Sezeryan sonrası akıntı, normal doğumda meydana gelen akıntıya kıyasla daha uzun sürmektedir. Sezeryan sonrası akıntı, ilk birkaç gün daha parlak kırmızı renkte ve ağır bir şekilde gözlemlenebilir. Anne adayları bu durumdan endişe etmemelidirler normal bir süreçtir. Akıntı zaman içerisinde incelir ve azalır. Ayrıca daha sulu hale gelen sezeryan sonrası akıntının, rengi pembeden kahverengiye dönebilir. Akıntı süresince enfeksiyon riskinden korunmak için anneler, tampon yerine temizlik mendili ile temizliği sağlamalıdırlar. Vajina içerisi yıkanmamalıdır. Sezeryan sonrası akıntı döneminde kendinizi bitkin hissetmeniz de doğal bir süreçtir. Sonuçta vücutta bir operasyon oluşmuş ve kendini toparlaması gerekmektedir. Sezeryan sonrası akıntı için doktor bazı ilaçlar verecektir. Ancak bu süreçte yinede bazı hususlarda dikkatli olunması gerekmektedir. Normalde 1-1.5 ay sürebilen akıntılar esnasında aşırılaşma var ise, ateşiniz 38 derecenin üzerinde seyrediyorsa ve akıntı kötü kokulu geliyorsa mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. Bu belirtilerin üçünün birden bir arada olması şart değil. Görüldüğü gibi sezeryan sonrası akıntı, aksi bir durum yoksa korkulacak bir durum değildir. Zaten doğum sonrasında deneyimli annelerin desteği ile kolayca geçirebileceğiniz bir süreçtir. Yeni annelere şimdiden bol şans. Sağlıkla kalın. 
]]>
Sezeryan Nasıl Yapılır https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-nasil-yapilir.html Tue, 27 Nov 2018 12:16:32 +0000 Sezeryan Nasıl Yapılır, annenin normal doğum yapmasına engel olan bir etkenin olması durumunda ya da anne adayının normal doğum yapmak istememesi durumunda doğumun sezeryanla olmasına karar verilebilir. Günümüzde anestezi teknik Sezeryan Nasıl Yapılır, annenin normal doğum yapmasına engel olan bir etkenin olması durumunda ya da anne adayının normal doğum yapmak istememesi durumunda doğumun sezeryanla olmasına karar verilebilir. Günümüzde anestezi tekniklerinin gelişmesi, sterilite sorunlarına karşı etkili antibiyotiklerin olması, enfeksiyon, ameliyatlardaki dikiş tekniklerinin gelişmesi, cerrahi yöntemlerdeki gelişmesiyle birlikte sezeryan ile doğum daha kolay şekilde gerçekleştirilmektedir. Sezeryan gebeliğin seyrine bağlı olup, farklı gebelik haftalarında yapılabilir. Bebeğe ya da anne adayına bağlı olan tıbbi zorunluluklar sebebiyle bazen sezeryanın acilen yapılması muhtemeldir.

Sezeryan doğum hangi durumlarda yapılır
 • Doğum kanalına bebeğin başla ilerlememesi halinde,
 • Plasentanın rahim girişini kapatması durumunda,
 • Plasentanın rahim duvarından erken ayrılması durumunda,
 • Bebeğin iri olması halinde yani makrozomi durumunda
 • Anne adayının çatısının dar olması durumunda,
 • Bebek ile ilgili bazı yapısal anormalliklerin olması halinde,
 • Anne adayındaki doğumdan korkması, vajinusmus gibi durumlarda,
 • Çoğul gebeliğin mümkün olması halinde,
 • Rahimde miyomların durumunda,
 • Anne adayı bakımından ıkınmanın riskli olması halinde, 
 • Annede bulunan herpes enfeksiyonu, genital siğil gibi sorunların bulunması durumlarında,
 • Anne adayının daha önce geçirmiş olduğu operasyonlar,
 • Bebeğin acil olarak doğmasının gerekli hallerde sezeryan yapılabilir.
Sezeryan doğum nasıl yapılır

Sezeryan bebeğin annenin karnından açılan kesikle rahme ulaşılması ve rahmin kesilerek bebeğin dışarıya çıkarılmasını sağlanan bir doğum yöntemidir. Normal doğumun yapılamadığı veya normal doğumun kadın tarafından istenmediği durumlarda doğum bu yöntemle yapılmaktadır. Normal olarak sezaryenle doğum 30-45 dakika içinde tamamlanmaktadır. Olası bir aksilikte bu süre bir saate daha uzayabilir. Doğum anestezi altında uygulanır. Bu genel anestezi olabileceği gibi spinal anestezi ile de yapılabilmektedir. Sezeryandan önce hemşire anne adayını doğuma hazırlar. Kimi gebelere mide asidinin azaltılması için anti asit şurup önerilir. Bunun anestezide akciğerlere kaçma olasılığı bulunan mide sıvısının önleme etkisi de bulunmaktadır. Daha sonrasında karın bölgesi iyice yıkanır, ameliyat edilecek alan tıraş edilir. Ameliyatta mesanenin zarar görmemesi için, idrar sondası takılmaktadır. Ayrıca kollara veya ellere serum bağlanır. Herhangi bir ihtiyaçta bunlar kullanılmaktadır. Yapılan bu cerrahi işlemde ağrı hissedilmemesi için anne adayına anestezi verilir. Genel anestezide doğumda hiçbir şey hissedilmediği gibi, tamamen uyunur. Spinal yani epidural anestezide anne adayı uyanık olur, ancak ağrı duymamaktadır. Bu yöntemde belden ince bir tüple girilerek, anestezi verilmektedir. Bu şekilde sadece vücudun aşağısı uyuşturulur.

Sezeryan doğuma ilk önce karın duvarına açılan kesiyle başlanır. Buradan sonra karın boşluğuna ulaşılır. Kesi yeri çatı kemiğinin üzerinde, yere paralel olarak veya göbekle çatı kemiği arasına açılabilir. Karın duvarı kasları kenara çekilmektedir. Genellikle kasların dokusu kesilmez. Daha sonra rahim duvarına kesi yapılarak, bebeğe ulaşılmaktadır. Bu kesi yatay veya dikey olabilir. Buna karar veren tamamen doktordur. Fakat genel olarak yatay kesi açılır. Böylece hem kanama riski azaltılır, hem de iyileşme daha hızlı olabilir. Buradan da bebek çıkartılarak, göbek kordonu kesilir. Ardından ise plasenta dışarı çıkarılır. Vücutta kesilen yerler kendiliğinden eriyen dikişler ile dikilerek kapatılır. Bu dikişler kesildiği gibi aynen geriye doğru her kata uygulanmaktadır.
]]>
Sezeryan Sonrası Bakım https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-bakim.html Wed, 28 Nov 2018 06:41:11 +0000 Sezeryan sonrası bakım, Sezeryan operasyonundan sonra hasta hastanede 24 saate yakın gözetim altında tutulmalıdır ve bu hastanın durumuna göre 3 ya da 4 güne kadar uzayabilir. Sezeryan ameliyatından sonra hastanın tüm tedavi Sezeryan sonrası bakım, Sezeryan operasyonundan sonra hasta hastanede 24 saate yakın gözetim altında tutulmalıdır ve bu hastanın durumuna göre 3 ya da 4 güne kadar uzayabilir. Sezeryan ameliyatından sonra hastanın tüm tedavi aşamaları sona ermesiyle anneye evde neler yapması gerektiğini ve hangi durumlarda nasıl bir bakım uygulaması gerektiğine dair gerekli bilgiler verilerek anne bilgilendirilmelidir. Bu ameliyatı geçirdikten sonra annede ağrı ve acılar ortaya çıkabilir Bu acılar zamanla azalarak kaybolacaktır. Sezeryan sonrası bakımda sezeryan ameliyatı kadar önemlidir.

Sezeryan sonrası bakımda nelere dikkat etmek gerekmektedir

 • Hasta evine geldikten sonra bol bol dinlenmeye dikkat etmeli ve uyku düzeni oluşturmalıdır. Bunun amacı hastanın bir an önce ayağa kalkması ve yaranın iyileşmesine yardımcı olmasıdır.
 • Hasta ameliyattan sonra ağır ve zor işlerden olabildiğince uzak durmalıdır. Örneğin aerobik hareketler, koşma, hızlı yürüme, ağır kaldırma aktiviteleri uzun bir süre yapmamaya özen göstermelidir.
 • hasta mümkün olduğu kadar hafif yürüyüşler yapmaya çalışmalıdır. Bu hastalığın iyileşmesini kolaylaştıracaktır. Çünkü hastanın kan akışını hızlandırması ile birlikte kanın pıhtılaşması kabızlığı ve zatürreyi önlemede yavaş yürümek oldukça faydalıdır.
 • Anne doktora danışmadan kesinlikle ağır kaldırmamalıdır.
 • Hasta öksürürken nefes alıp vermede ya da hapşırırken dikişlerine destek sağlamalıdır. Alınan küçük önlemler hastalığın kısa sürede en aza inmesini sağlayacaktır.
 • Sezeryan sonrası hastalarda vajinal den gelen kanamalar görülebilir. Bu durumlarda ise pet kullanılması önerilir. Fakat doktora danışılmadan tampon kullanılmamalıdır.
 • Sezeryan sonrasındaki ağrıları dindirmek için hap kullanmayı düşünüyorsanız doktora danışmalısınız. Kontrolsüz tüketilen ilaçlar bebeği ve anne sütünü olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden doktora danışmak en iyisidir.
 • Sezeryan ameliyat  normal doğuma göre daha uzun sürede iyileşir. Bu yüzden hasta iyileşinceye kadar yanında ona bakabilecek bir kişinin olması gerekir.
 • Sezeryandan sonra dikişlerin enfeksiyon riskini uğramaması için temizliğe çok dikkat etmek gerekmektedir. Şayet dikişlerde kızarıklık ve akıntı varsa enfeksiyon kapmış demektir. Böyle bir durum görüldüğünde hemen doktora başvurulması gerekir.

Sezeryan sonrası bakımda beslenmenin rolü: Sezaryen ameliyatından sonra hastanın mide ile ilgili bir problem varsa mutlaka yumuşak gıdalar düşük kalorili yiyecekler tüketilmelidir. Doktor tam tersini söylemediği sürece sıvıyı fazla tüketilmemelidir. Sezeryan sonrasında sindirim sistemi bozuklukları görülebilir. Bu durumda sıklıkla rastlanan bir vaka olduğu için kabızlıktan kurtulma yöntemi; lifli besinler tüketmek bağırsakların desteklenmesi için gereklidir. Ayrıca hastada kabızlık bu yöntemlerle geçmiyorsa doktora danışmasında fayda görülmektedir.

]]>
Sezeryan İzi https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-izi.html Wed, 28 Nov 2018 19:16:59 +0000 Sezaryan İzi, Sezaryan hanımların normal doğum yapamadığı zaman ameliyat ile doğumu gerçekleştirmeliridir. Sezaryan amelıyatında doğumun gerçekleşmesi için karnın alt kısmı nejterle kesilir. Bu kesilen bölge doğumdan sonr Sezaryan İzi, Sezaryan hanımların normal doğum yapamadığı zaman ameliyat ile doğumu gerçekleştirmeliridir. Sezaryan amelıyatında doğumun gerçekleşmesi için karnın alt kısmı nejterle kesilir. Bu kesilen bölge doğumdan sonra dikilir. Dikiş atıldığı içinde o bölgede Sezeryan izi olur. Bu izin kırmızı çizgi şeklinde görünümü vardır. Her bayanda farklı olmakla birlikte kiminde bu iz kalıcı kiminde ise zamanla geçici olur. Bazı bayanlarda iz belli belirsiz bir şekildeyken bazılarında kabarık görünümde, koyu kahve ve kırmızı olarak görünür. Bundan bazı hanımlar çok fazla rahatsızlık hisseder. Bu izler lazer operasyonu, karın germe, mini karın germe yada yapılan dikişlerin yok edilip tekrar dikilmesiyle düzeltilebilmektedir. Bu uygulamaları sezaryan izi derin ve ağrılı olanlara öncelikle uygulamaktadır. Uygulama genital bölgenin hemen üstünde yatay olarak uzanan sezeryan izi derinleşmişse bu iz derin alanla birlikte çıkartılıp yeniden dikilir. Bazı zamanlar karın bölgesinde izin üstündeki ciltte çukurun üstüne doğru düşmüşse bu sarkan fazlalık çıkarılabilir. Ama göbek deliği altında kalan karında bir gevşeklik varsa yara izi düzeltme işlemi yapılırken bir mini karın germe operasyonu da uygulanabilir. Yapılan tedavinin genel olarak iyileşme süreci 10 gün kadar bir süredir. Uygulamanın tam sonucunun alınması 3-6 ay sürebilir.

Sezaryandan Sonra Dikiş İzleri 

Sezeryandan sonra atılan dikişler hem estetik açıdan hem de yara bölgesinin enfeksiyon ve benzeri tehlikelere karşı korunması açısından çok önemlidir. Sezaryan ameliyatlarında yapılan dikiş yöntemleri şunlardır; 

Şimdi tıp ilerlediği için estetik dikişleri vardır iz kalmayacak bir dikiş olarak bilinmektedir. Estetik dikiş normal dikişe göre daha sık ve ince iple yapıldığı için kaba bir dikişe göre iz kalma oranı daha düşüktür. Yada alttan gizli kendiliğinden eriyen metallerle yapılan dikiş yapılır. Birde üstten yapıştırma denilen yöntemle dikilir, bu yöntemde iz kalması daha da düşüktür ve gerilim yaratmayan basit bir yöntem olduğu için daha fazla tercih edilmektedir. Birde normal dikiş vardır. İz kalma oranı neredeyse kesindir, dikişler tek tek atılır. Bir hafta sonra bu dikişlerin alınması gerekmektedir. 

Sezaryan Dikişleri Ne Kadar Sürede İyileşir 

Sezaryan ameliyatından sonra cildin üst tabakası Bir iki gün içerisinde oluşmaya başlamaktadır. Su ile derinin  teması sezaryan ameliyatından en az üç gün sonra gerçekleşmesi gerekir. Derinin tamamen yerini alması ve kapanması ise yedi günü bulmaktadır. Uygulanan yönteme göre erimeyen normal bir dikiş atılmışsa ortalama 1-2 hafta içerisinde dikişler alınmaktadır.

]]>
Sezeryan Sonrası Kabızlık https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-kabizlik.html Thu, 29 Nov 2018 04:01:11 +0000 Sezeryan Sonrası Kabızlık, Doğum yaptıktan sonra vücudun hareketsiz oluşuna karşılık bağırsak hareketleri de azalır ve kabızlık oluşur. Sezeryan ile doğum yaptıktan sonra dışkılama hemen düzene girmez ve bu durumda Sezeryan Sonrası Kabızlık, Doğum yaptıktan sonra vücudun hareketsiz oluşuna karşılık bağırsak hareketleri de azalır ve kabızlık oluşur. Sezeryan ile doğum yaptıktan sonra dışkılama hemen düzene girmez ve bu durumda da kabızlık olur. Sezeryan ile doğumdan sonra oluşan kabızlığın birçok nedeni vardır. 

Sezeryan Sonrasında Kabızlık Sebepleri Nelerdir
 • Sezeryandan sonra annenin iştahının kapanması
 • Karın kaslarını doğum sürecinde iken gerilme yüzünden tam olarak çalışamaması
 • Sezeryandan sonra oluşan kabızlığın en önemli sebebi de psikolojidir. 
 • Çok uzun bir müddet hiç bir şey yemeden zaman  geçirmek
 • Bağırsaklar sezeryandan sonra olumsuz yönde etkilenmesi
 • Sezeryan ile doğum yapmadan önce bağırsaklar hareketlerinin çok aşırı olmasından dışkılamanın sezeryan öncesi ile fazladan yapılmış olması 
Sezeryan Sonrası Kabızlığı Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır
 • Sezeryan ile doğum yaptıktan sonra dışkıyı yumuşatan yada bağırsak hızlandırıcı ilaçları doktor önerisi ile almanız oluşan kabızlık problemine yardımcı olur.
 • Eğer ki tuvalet ihtiyacınız var ise kesinlikle ertelemeden yapın.
 • Sezeryan doğum sonrasında egzersiz hareketleri yaparak kabızlık oluşumunu engellemiş olursunuz.
 • Gelen tuvaleti tutmak kabızlığı etkileyen en önemli etkendir.
 • Bol, bol lifli besinler yemek çok faydalıdır. Tahıllı besinler, sebze,  esmer pirinç, fasulye, elma, keten tohumu, meyve, kepekli ekmek, komposto, fındık, kurutulmuş meyve ve fıstık yemek kabızlığa çok iyi gelir. 
 • Bol, bol su için özellikle de sabahları uyandığınızda ılık su için.
 • Erik suyu için erik suyu bağırsakları hareketlendirir.
 • Rafine besinle ile beyaz ekmekten uzak durun. Yemiş olduğunuz bu besinler durumu çok daha kötüleştirir. 
Eğer kabızlığın yanı sıra ayrıca şişkinlik probleminizde var ise mutlaka detaylı bir bilgi doktorunuza başvurun. 


]]>
Sezeryandan Sonra Cinsellik https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryandan-sonra-cinsellik.html Fri, 30 Nov 2018 02:48:32 +0000 Sezeryandan sonrası cinsellik, Sezeryan ameliyatı, normal bir doğum gerçekleşmediği için bebek sağlıklı bir şekilde olmasını hedefleyen cerrahi operasyondur. Sezeryan ile doğum yapan kişi diğer büyük karın ameliyatları Sezeryandan sonrası cinsellik, Sezeryan ameliyatı, normal bir doğum gerçekleşmediği için bebek sağlıklı bir şekilde olmasını hedefleyen cerrahi operasyondur. Sezeryan ile doğum yapan kişi diğer büyük karın ameliyatları olanlar gibi aynı sürede iyileşme gösterirler. Bu sebeple karın kaslarındaki ağrının yaşanması normal bir belirtidir. Sezeryandan sonra cinsellik durumunun ne zaman başlayacağı konusunda tam bir netlik yoktur. Bu durumu etkileyen bazı etmenler mevcuttur. Örneğin annenin kendini hazır hissetmesi, yaranın iyileşme süreci gibi faktörler etkiler. Cinsel ilişki tamamen kişinin psikolojisinden kaynaklanan bir durumdur.

Normal doğumlarda iyileşme süreci biraz daha zaman alabilirken annenin birtakım hormonal değişiklik yaşaması da isteksizlik oluşturabilir. Fakat Sezeryan ameliyatı ile gerçekleştirilen doğum cerrahi bir müdahaleyle anne karnından bebeğin alınması sonucunda iyileşme süreci sadece dikişli yerlerine bağlı olarak değişir. İlişkiden kaçınması gereken riskli bir durum yoktur. Kişilerin psikolojik olarak kendini hazır hissetmelerine bağlıdır.

Sezeryan ameliyatından sonra ne zaman cinsel birliktelik olabilir

Sezeryan ameliyatından sonra eşiniz ile cinsel ilişkiye girmeniz için en az 4-6 hafta gibi bir zaman beklemeniz gerekir. Bu süre yara iyileşmesi rahim ağzının doğumdan eski haline dönmesine yarayan süredir. Normal doğum yapanlarda ise cinsel ilişkiye başlamak daha kolay olacaktır.

Sezeryan dan sonra cinsel isteksizlik meydana gelir mi

Sezeryan ameliyatı ile doğum yapanlar ameliyatın geçici etkileri ile birlikte bebeğin bakımını üstlendiği için cinselliğin arka plana atılmasına neden olabilir. Sezeryandan sonra azalarak devam eden kanamalarda ve akıntılarda vajinanın doğal yapısını engellediği için uygun koşullar sağlanamaz. Sezeryan sonrası cinsel ilişkisinin kısıtlanması oldukça normaldir. Çünkü yara yerlerinin açılması çift açısından risk taşır. Bununla birlikte bazı çiftler kısa sürede kendilerini ilişkiye hazır hissedebilirler yani yaranın iyileşmesinden sonra ilişkide hiçbir risk bulunmamaktadır. Yeni bir gebelik istemeyen çiftler, ilişkiye başladıktan hemen sonra korunmaya başlamalıdır. Gebeliğin oluşacağını dair kesin bir bilgi yoktur. Her çifte gebelik riski değişkenlik gösterir. Hemen çocuk istense bile bazı koşullar gebelik için gerekli olabilir. İki gebelik arasındaki süre en az 2 yıl olursa sağlıklı ve kaliteli yaşam bakımından 2 çocukta olumlu etkilenir. Bu süreçte annenin yoğunluğu da arttığı için ve doğum yöntemi ne olursa olsun gebelik isteme, yaşam şartlarına ve sağlıklı bir aile yapısı durumuna göre en az 1-2 yıl arasında gebeliğin olmaması daha iyidir.

Gebelikten korunmak için ne yapılmalıdır: Korunmak için hap, rahim içi araç, kola takılan çubuklar, kondom, erkek ve kadının tüplerinin bağlanması gibi birçok yöntem bulunur. Kişinin içinde bulunduğu durum göz önüne alınırsa ona kullanılacak yöntemler daha etkili olur. Bebeğini emziren annelerin kullanabileceği en iyi yöntem kondomdur ve bu anneler farklı doğum kontrol hapı kullanması gerekir. Çünkü östrojen hormonu bulunduran haplar annenin sütünü azaltabilir. Bu annelerin östrojen hormonu bulunmayan haplar tercih etmesi gerekir. İstenmeyen gebelik için kendinize uygun bir yöntemi seçmeniz ve doğru kullanmanın sonucu ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bu konuda en doğru bilgi veren kişi doktordur. Sezeryandan sonra cinsellik için doktora danışarak ta çözüm yolu bulabilirsiniz.
]]>
Kadın Doğum Sezeryan https://www.sezaryen.gen.tr/kadin-dogum-sezeryan.html Fri, 30 Nov 2018 04:09:31 +0000 Kadın doğum sezeryan, Sezeryan bebeğin anne karnından açılan bir kesik ile rahme ulaşılması ve rahminde kesilerek bebeğin dışarı çıkartıldığı yöntemdir. Kadın doğumlarda sezeryan la yapılan doğumlar çokça karşıla Kadın doğum sezeryan, Sezeryan bebeğin anne karnından açılan bir kesik ile rahme ulaşılması ve rahminde kesilerek bebeğin dışarı çıkartıldığı yöntemdir. Kadın doğumlarda sezeryan la yapılan doğumlar çokça karşılaştığımız bir durumdur. Aslında normal doğum hem anne için hemde bebeğin sağlığı için daha doğru olandır, ama doğumun normal şekilde gerçekleşmeyeceği ön görülürse sezeryan tercih edilir. Normal anne adayları için normal doğum sezeyan dan daha iyidir. Unutmayalım ki sezeryan ile yapılacak doğuma, sadece mecbur kalınırsa yönelinmelidir. 

Hangi durumlarda sezeryan doğum yapılır
 • Bebeğin ters gelmesi durumunda
 • Plasentanın rahim girişini kapatması halinde
 • Plasentanın rahim duvarından erken ayrılması durumunda
 • Makrozomi yani bebeğin iri olması durumunda
 • Anne adayının çatısının dar olması durumunda
 • Bebekle alakalı bazı yapısal anormalliklerin olması halinde
 • Anne adayının doğumdan çok korkması, vajinusmus gibi durumlarda
 • Bebeklerin birden fazla olması halinde
 • Rahimde miyomların bulunması halinde
 • Anne adayında ki herpes enfeksiyonu, genital siğil gibi sorunların olması
 • Anne adayının önceden geçirdiği operasyonlar
 • Bebeğin acilen doğmasını gerektiren hallerde sezeyan yapılır.
Sezeryan doğum nasıl gerçekleşir Normal doğumun gerçekleşemeyeceği durumlarda yada anne adayının sezeryanı ısrar etmesi halinde gerçekleştirilen bir doğum yöntemidir. Sezeryan anne adayı hemşire tarafından mide asitini azaltan şurup önerilir. Daha sonra karın bölgesi yıkanır. Ameliyat yapılacak alandaki tüyler alınır. Hastaya idrar sondası takılır. ve damar yolu açılır. Doğum anestezi altında uygulanır, genel olabileceği gibi sipinal anestezide olabilir. 

Sezeryana başlanırken ilk olarak karın duvarı bir kesi ile açılır. Oradan karın boşluğuna ulaşılır. Karın duvarı kasları kenara çekilir, mecbur kalınmazsa kas dokusu kesilmez. Daha sonra rahim duvarı kesilerek bebeğe ulaşılır. Bebek çıkartılarak, göbek kordonu kesilir. Daha sonra plesenta çıkartılır. Vücuttaki kesilen yerler kendiliğinden eriyen dikiş ipleri ile dikilerek kapatılır. Normal koşullarda 30-45 dakika içerisinde tamamlanır. Bazı aksilikler ile karşılaşılırsa bir saate kadar uzayabilir.  
]]>
Sezeryan Sonrası Kanama https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-kanama.html Sat, 01 Dec 2018 01:04:24 +0000 Sezeryan sonrası kanama, sezeryan doğum sonrası aynı normal doğum yapan anneler de olduğu gibi yaşanan bir sorundur. Sezeryan genellikle çok tercih edilen bir doğum yöntemidir. Sezeryan doğumda uterus anne karnından Sezeryan sonrası kanama, sezeryan doğum sonrası aynı normal doğum yapan anneler de olduğu gibi yaşanan bir sorundur. Sezeryan genellikle çok tercih edilen bir doğum yöntemidir. Sezeryan doğumda uterus anne karnından cerrahi müdahale ile çıkarılır. Anne veya bebeğinin sağlığını tehdit eden durumlar oluştuğu zaman sezeryan doğum kaçınılmazdır. Bütün cerrahi işlemler sonrasında olduğu gibi  sezeryan sonrasında da iyileşme süreci uzun zaman alabilir. Bazı durumlarda 1 yıla kadar uzayabilen iyileşme süreci, annenin psikolojik zorluklar yaşamasına da sebep olur.

Sezeryan Sonrasında Görülebilecek Sıkıntılar

Cerrahi operasyon sonrası vücutta dikişler ve hasarlı alanlar oluştuğundan dikkatli olunmalıdır. Doğum sonrası dikişler alındıktan sonra iyileşme süreci tam olarak sonlanmamıştır. Dikişlerin alındığı bölgelerde enfeksiyon kapma riski devam etmektedir. Sezeryanla doğum yapan annelerde genelde doğum sonrası şikayetler bu bölgelerden kaynaklanır. Dikişli bölgelerde kızarıklık ve şişlik yanında sezeryan sonrası kanama görülebilir. Dikişlerin alındığı bölgede şişlik ve kızarıklık görülmesi o bölgede enfeksiyon ya da iltihap ihtimalini akla getirir

Sezeryan nedeniyle oluşan karın bölgesindeki ağrı anneler için daha zor bir iyileşme sürecine yol açar.

Sezeryan sonrası kanama ne kadar sürer

Sezeryan sonrası hastaneden eve dönüşle birlikte verilen anestezi de etkisini yitirmiş olur. Doğumun genel halsizlik, ağrı, kabızlık gibi etkilerin yanında ilk başlarda bol miktarda kanama da ortaya çıkabilir. Bu kanamalar oldukça normaldir. Kanamanın içeriğinde ilk başlarda pıhtı da bulunduğundan rengi koyu bir kırmızıdır. İlerleyen zamanda ise bu renk pembeye ve sonrasında  da sarımsı beyaz bir renge döner.

İyileşme sürecinde hekimin önerdiği ilaçların düzenli kullanımı sezeryan sonrası kanamanın azalmasına yardımcı olur. Verilen bu ilaçlar rahmin eski boyutlarına dönmesine de yardımcı olur. Bu dönemde adet kanamasında kilere benzer kasılmalar hissedebilir. Bu rahmin kasılmaları sayesinde kan damarları daralır ve kanamaların önlenmesi mümkün olur. Sezaryen ameliyatı sonrasında bu şekilde rahim kasılmalarının olmaması rahimi gevşek bırakır ve kanamaların devam etmesine neden olur. Bu yüzden sezaryen sonrası kanama devam ettiği sürece rahim kasılmaları takip edilmelidir. Kasılmalarla birlikte kanama azalarak sona erer. Bu süre zarfında ağır kaldırmamak ve fiziksel aktiviteleri azaltmak rahmin normal düzenine girmesini sağlar. Sezeryan sonrası 30-40 gün etkisi giderek azalan şekilde kanamanın devam etmesi normaldir. Ancak anormal derecede devam eden bir kanama durumunda mutlaka doktora gidilmelidir.
]]>
Spinal Sezeryan https://www.sezaryen.gen.tr/spinal-sezeryan.html Sun, 02 Dec 2018 00:09:37 +0000 Spinal Sezeryan, sezeryan genel anestezi ile gebenin tamamen uyutulduğu doğum şeklidir. Anne adayının belden aşağısının uyuşturularak yapılan doğum ise spinal anestezidir. Spinal anestezi uygulandığında ise, has Spinal Sezeryan, sezeryan genel anestezi ile gebenin tamamen uyutulduğu doğum şeklidir. Anne adayının belden aşağısının uyuşturularak yapılan doğum ise spinal anestezidir. Spinal anestezi uygulandığında ise, hastanın bilinci tamamen açıktır. Sadece belden aşağısını ve bacaklarını hissetmez. Spinal sezeryan da anestezi uzmanı uygulama yapar.

Spinal sezeryan nasıl yapılır 

Anestezi belden omuriliğe doğru iğne ile verilir. Anesteziyi belden verme işlemi 1-2 dakika sürer. Spinal anestezide ilaç omurilik etrafında bulunan dura zarının içine verilir. Hasta bu sırada oturur vaziyette veya yana yatar şekildedir. Anestezinin etkisi verilir verilmez başlar. Hasta anesteziyi alır almaz ayaklarda ve bacaklarda bir karıncalanma ve uyuşma hissi başlar. Spinal anestezide sezeryan uzun sürse bile bebekte hiç etkilenme olmaz çünkü bebeğe hiç ilaç gitmez. Spinal anestezi verilerek yapılan sezeryan doğumunda bel bölgesinde anestezinin verildiği yer hemen kapatılır. Hasta bel bölgesine yapılan iğneyi hiç hissetmez. Duyulan his önce bir soğukluk hissi ardından ise bacaklarda ısınmaya benzer sıcak bir his duyulur. Anne adayı doğum masasına alınarak ve üzeri kapatılarak spinal sezeryana başlanır. Anne adayının önü kapalı olduğundan yapılan işlemler ile ilgili hiç bir şey görmez. Bu sırada hastaya yardımcı olmak için yanında bulunan hemşire hasta ile konuşur sorularına cevap verir, yani anne adayını rahatlatmak adına ne gerekiyorsa yapar. Doktor ise bu sırada hastanın karnını açarak rahim bölgesine ulaşır ve bebeği yeni dünyası olan dışarıya çıkarır. Anne bebeğini dışarı çıktığı ilk dakikadan itibaren görebilir. Spinal anestezi yöntemi ile yapılan sezeryan doğumlarda, doğum sona erdikten sonra hastada baş ağrısı görülme olasılığı çok yüksektir. Spinal anestezi yapıldığı sırada anne adayının bel bölgesinde herhangi bir kanama, pıhtılaşma bozukluğu ya da bir enfeksiyon durumu görülürse spinal sezeryan yapılmaz.

Anne adayları bilinç tamamen açık olduğu için bebekleri dünyaya gelir gelmez hemen görebilirler. Bebeklerine hemen sarılıp kucaklarına alıp koklaya bilirler. Bundan dolayı da bir çok anne adayı bu yöntemi tercih etmektedir. Tabi ki doğumun ne şekilde gerçekleşeceğine doktorunuz karar verir. Ağrı eşiği çok düşük kişiler bile bu yöntemle kolayca doğum yapabilmektedir. 

             ]]>
İkiz Sezeryan Doğum https://www.sezaryen.gen.tr/ikiz-sezeryan-dogum.html Sun, 02 Dec 2018 09:07:30 +0000 İkiz Sezeryan Doğum, ikiz gebeliklerde doğumun nasıl yapılacağına bebeklerin rahimdeki duruşları görüldükten sonra karar verilmektedir. İkiz gebelikler de bebekler doğum kanalına sıra ile girerler. Genelde ön tar İkiz Sezeryan Doğum, ikiz gebeliklerde doğumun nasıl yapılacağına bebeklerin rahimdeki duruşları görüldükten sonra karar verilmektedir. İkiz gebelikler de bebekler doğum kanalına sıra ile girerler. Genelde ön tarafta duran bebeğin başı doğum kanalına normal olarak girer arkadaki bebek doğum kanalına  ters olarak girer. Böyle bir durum da ilk bebek normal doğum ile dünyaya gelirken arkadaki bebek sezeryanla doğar. 

İkiz sezeryan doğum kararı verilebilmesi için,

Bebeklerin duruş pozisyonu çok önemlidir. İkiz gebeliklerde erken doğum riski söz konusu ise bebekler mutlaka sezeryan doğumu ile alınır. Bebeklerin kilosu normalden az ise sezeryan yine devreye girer. Bebeklerde gelişim bozukluğu olan durumlarda, eğer anne adayında tansiyon, şeker gibi hastalıklar var ise, ve anne adayı normalden fazla kiloluysa sezeryan ameliyatı kaçınılmazdır.

Bebeğin anne karnında yaşamını sürdüğü suya amniyon suyu denilir. Amniyon suyu geldiyse ki, bu su erken dönemde azalabilir veya tamamen boşalabilir bu durumda sezeryan ile doğumu gerektirir. Anne adayının acil olarak sezeryana alınması gereklidir.

Eğer ikiz gebelik tüp bebek yöntemi ile oluşmuşsa bu durum da sezeryan ameliyatı için bir nedendir. 

İkiz gebeliklerde genel bir durum olarak doğum beklenenden önce yani erken olmaktadır. Normal doğumlar 37. hafta tamamlandıktan sonra gerçekleşirken ikiz gebeliklerde ise 35. haftadan itibaren doğum gerçekleşmektedir. Bu sebeplerden ötürü kadın doğum doktorları sezeryan ameliyatını tercih etmektedirler.

]]>
Sezaryan https://www.sezaryen.gen.tr/sezaryan.html Mon, 03 Dec 2018 04:05:48 +0000 Sezaryan, sezaryan doğum hem Türkiye hemde diğer ülkelerde son yıllarda sıkça tercih edilen bir doğum şeklidir. Ancak normal doğuma oranla gereksiz durumlarda uygulandığı taktirde daha risklidir. Çünkü sezaryan narkoz verilere Sezaryan, sezaryan doğum hem Türkiye hemde diğer ülkelerde son yıllarda sıkça tercih edilen bir doğum şeklidir. Ancak normal doğuma oranla gereksiz durumlarda uygulandığı taktirde daha risklidir. Çünkü sezaryan narkoz verilerek normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda karın ve rahim kesilerek bebeğin alındığı cerrahi bir işlemdir. Aslında sezaryan sadece anne ve bebeğin hayatı risk taşıdığı durumlarda uygulanması gereken cerrahi bir müdahaledir. Yani anne adaylarının normal doğum yapmasına engel bir durum veya anne adayının normal doğum yapmaktan korktuğu durumlarda uygulanmalıdır. Sezaryan doğuma iki şekilde girilir. Biri genel anestezi altında, ikincisi ise epidural anestezidir. Bu anestezi şekillerine ise doktor, hasta ve anestezi uzmanı birlikte karar vermelidir. Genel anestezi ile yapılan doğumda anne hiçbir şey hissetmez ve tamamen uyutulur. 

Epidural anestezi de ise anne uyanık olur ancak ağrı hissetmez. Bu yöntemde belden ince bir tüp ile girilerek anestezi verilir. Bu şekilde sadece vücudun altı uyuşturulur ve narkoz bebeğe geçmez. 

Sezaryan ne zaman gereklidir Bebek normalden büyük ise, bebeği  doğum kanalına baş ile ilerliyorsa, anne adayının çatı kısmı dar ise, anne adaylarının önceden geçirdiği ameliyatlar normal doğuma engel ise, plasentanın rahim duvarından erken ayrılması, plasentanın rahim girişini kapatması durumunda acil olarak bebeğin sezaryan ile alınması gerekir.

Sezaryan doğum nasıl yapılır sezaryan doğum bebeğin anne karnından açılan bir kesi ile rahime ulaşılması ve rahim kesilerek bebeğin dışarıya çıkarıldığı bir doğum yöntemidir.

Sezaryan doğum genellikle 30-40 dakika içerisinde tamamlanır. Ancak bazı durumlarda bu süre bir saati bulabilir. Sezaryan olacak anneyi hemşire doğuma hazırlamak için karın bölgesini yıkar, ameliyat edilecek olan bölgeyi tıraş eder. El veya kola serum bağlayarak idrar sondası takar. Sebebi ise ameliyatta mesanenin zarar görmemesini sağlamaktır. Daha sonra sezaryan doğum doktoru tarafından karın duvarına açılan kesi yardımı ile bebek alınır. Bebek alındıktan sonra kesilen yerler kendiliğinden eriyen dikişler ile dikilerek kapatılır. Sezaryan ile doğum yapan bir kişinin ortalama iki gün hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir. Sezaryan ile doğum yapan bir kişinin üç'ten fazla doğum yapmasıda önerilmez. Çünkü sezaryan sırasında anne adayında meshane ve bağırsak yaralanma riskleri de vardır.
]]>
Sezeryan Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-dikkat-edilmesi-gerekenler.html Tue, 04 Dec 2018 00:47:58 +0000 Sezeryan sonrası dikkat edilmesi gerekenler, Günümüzde bayanların en çok tercih ettiği yöntemler den birisi olan sezeryan ameliyatlarında hasta ilk 24 saat gözetim altında kalır. Hastanın durumuna bağlı olarak 3-4 gün hastaned Sezeryan sonrası dikkat edilmesi gerekenler, Günümüzde bayanların en çok tercih ettiği yöntemler den birisi olan sezeryan ameliyatlarında hasta ilk 24 saat gözetim altında kalır. Hastanın durumuna bağlı olarak 3-4 gün hastanede gerekli tedavilerin yapılması sonucu hasta taburcu edilir. Bundan sonraki aşamalar da annenin bir süre boyunca daha dikkatli olması gerekir.

Sezeryan sonrası dikkat edilmesi gerekenler
 • Hastanın ağrıları bir kaç gün devam edecektir. Doktorun vermiş olduğu ilaçları ve ağrı kesicileri kullanmalı başka ilaç kullanmamalıdır.
 • Hasta yatarak dinlenmeli, uyku için zaman ayırmalıdır. ( Uyurken salgılanan hormonlar hastanın daha çabuk iyileşip ayağa kalkmasını sağlar)
 • Hasta kesinlikle ağır kaldırmamalı, kendini zorlayacak işler yapmamalıdır.
 • Spor gibi bedensel aktiviteler doktora danışıldıktan sonra yapılmalı
 • Hastanın zaman buldukça kısa aralıklar ile yürüyüş yapması kan akışını hızlandıracağı için, dikişlerin daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.
 • Sezeryan ameliyatlarından sonra biraz kanama gelebilir. Normal bir durumdur. Kanama çok fazla olmadığı sürece endişe edilir bir durum değildir. Günlük ped kullanmalı ve sık sık değiştirilmeli, doktora danışmadan asla tampon kullanılmaması gerekir.
 • Hastada öksürük yada hapşırık olduğu zaman dikiş yerlerine bir yastık yada el yardımı ile destek vermelidir. Bu şekilde ağrısının daha az olmasını sağlar.
 • Ameliyattan sonra hastanın en az 40 gün cinsel ilişkiye girmemesi gerekir. Yaraların iyileşmesini beklemek gerekir.
 • Sezeryan ameliyatı olan hastalar normal doğum yapan hastalara göre iyileşme süreci daha uzun sürer. Bu yüzden sezeryanlı hastaya ilk zamanda yanında her zaman bir yardımcı bulunması gerekir.
 • Hastanın her zaman yaralarının hijyenine çok dikkat etmesi gerekir. Aksi taktirde yaraların enfeksiyon kapma riski çok yüksektir.
 • Hastada mide rahatsızlığı daha önceden varsa yada yeni oluşmuşsa mideyi yormayan yumuşak, düşük kalorili gıdalar ile beslenmesi gerekir.
 • Çoğu hastalarda görülen en büyük şikayet ise sindirim sistemi rahatsızlıklarından meydana gelen kabızlıktır. Hasta kesinlikle kabız olmamalı bol lifli gıdalar ve bol bol da sıvı tüketmesi gerekir.
 • Eğer hastanın diyabet rahatsızlığı mevcut ise doktor gözetiminden kesinlikle çıkmamalı ve doktorun tavsiyelerine tamamen uyması gerekir.
Sezeryan sonrası dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biriside hastanın aşırı kan gelmesi, dikişlerde sislik kızarma, ödem oluşması, kötü kokulu vajinal akıntı,yüksek ateş, bilinç kaybı, baygınlık gibi durumlar da acilen doktorun araması gerekir.
]]>
Sezeryan Sonrası Regl https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-regl.html Tue, 04 Dec 2018 10:44:10 +0000 Sezeryan Sonrası Regl, hamile kalınca regl kanamasının kesilmesi genelde hem hamileliğin habercisi hem de bir süre kanamanın olmaması başta bütün bayanlara iyi gibi görünse de doğum gerçekleştikten sonrada kanaman Sezeryan Sonrası Regl, hamile kalınca regl kanamasının kesilmesi genelde hem hamileliğin habercisi hem de bir süre kanamanın olmaması başta bütün bayanlara iyi gibi görünse de doğum gerçekleştikten sonrada kanamanın ne zaman başlayacağını merak ederiz. Doğumdan sonra eski adet düzenine kavuşmak için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Uzun bir dinlenme ve hormonların yeniden düzene girmesi ve ramin kendini tam olarak toparlaması bu süreyi belirler. 

Sezeryan sonrası regl kanaması ne zaman başlar  

Öncelikli şunu bilmekte fayda var doğum gerçekleşir gerçekleşmez başlayan kanama adet kanaması değildir. Bebeğin anne karnındaki gelişme sürecinde rahim oldukça büyümüş vaziyettedir. Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte rahim günden güne toparlanacak ve eski boyutlarını alacaktır. Rahmin normal boyutuna dönmesi rahim kasılmaları sayesinde olur. Bu kasılma nedeni ile lohusalıkta sık sık karın ağrıları olur. Doğumdan sonraki rahim atıkları kanama ile dışarı atılacaktır. Doğumdan sonraki süreçte ilk 3 gün normal adet kanamasından daha fazla kanama sonraki günlerde ise giderek azalan bir kanama şeklinde devam edip sonraki günlerde normal akıntı şekline dönecektir.  Ve bu kanamalar kesinlikle adet kanaması değildir. 

Emziren annelerde regli kanama süresi emzirmeyen annelerle kıyaslandığında daha geç olabilmektedir. Çünkü emziren anneler de prolaktin denilen hormon daha fazla salgılanır. Prolaktin hormonu folikül gelişmini sağlayıcı hormonların salgılanmasını önler. Yani bebek düzenli olarak günde 5-10 kez emziriliyorsa yumurtlama duruyor ve regl kanaması gecikebiliyor. Fakat bazen de prolaktin hormonu yumurtlamayı engellemeyebilir bu durumda da düzensiz olarak adet görülebilir.

Emzirmeyen annelerde ise doğum olduktan sonra 2-3 hafta içerisinde regl kanaması başlayabilir. 6 haftalık süreden sonra da ilk regl kanaması gerçekleşir. İlk bir kaç ay düzensiz olsa da 2. yada 3.ayda normale döner.

]]>
Sezeryan Korsesi https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-korsesi.html Tue, 04 Dec 2018 11:49:29 +0000 Sezeryan Korsesi, Normal doğumla kıyaslandığında sezeryan doğumundan sonra karın bölgesindeki yağlanma, göbek bölgesindeki sarkma anneleri rahatsız eden ve düşündüren bir durumdur. Hanımlar doğumdan çıkar çık Sezeryan Korsesi, Normal doğumla kıyaslandığında sezeryan doğumundan sonra karın bölgesindeki yağlanma, göbek bölgesindeki sarkma anneleri rahatsız eden ve düşündüren bir durumdur. Hanımlar doğumdan çıkar çıkmaz hemen göbek bölgelerini kontrol altına almak için bir takım hazırlıklara girişirler. Egzersiz ve korse bunların başında gelir. Doğum gerçekleştikten sonra karın ve göbek bölgesini düzene sokmak, sıkılaştırmak ve tekrar formuna kavuşturmak için şüphesiz en etkili yöntem düzenli ve dengeli beslenme ve egzersizdir. Kadınlar arasında yanlış bilinen bir gerçek vardır. Sezeryan ameliyatından çıktıktan sonra karnın herhangi bir şeyle içeri çekilmesi karnın yok olmasını sağlar diye bilinen hiçbir geçerliliği olmayan bir bilgidir.   

Sezeryan korsesi kullanmak karın bölgesini zayıflatırmı

Sezeryan doğumu sonrasında kullanılan korse karnın düzleşmesi için ve göbek yağlarının erimesi için hiçbir işe yaramaz. Çünkü sıkıntı karnın içeri çekilip yapışık durması değil hamilelik süresince alınmış olan kilolardır. Karın kaslarının zayıflaması ve bu bölgenin yağlanması korse ile giderilecek bir durum değildir. Bu problemi düzenli egzersiz çözer korse değil. Bu amaçla satılan korseler zayıflatıcı korseler olarak satışa sunulmaktadır. Hamilelik süresi boyunca zayıflayan karın kasları düzenli egzersiz ile şekle girer. Korse kullandığınız zaman karın bölgesi bir miktar içeri çekileceğinden size şekle girmiş gibi görünse de korseyi çıkardığınız zaman eski halinde olduğunu görmek elbette moralinizi bozacaktır. Sezeryan ameliyatı sonrası korse kullanacaksanız bunun uzun dönem olmasından kaçınmalısınız. Uzun süreli kullanılan korseler bel bölgesinde kuvvet kaybına yol açarak ciddi bel rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Bu da istenmeyen bir durumdur. Bu konuda bir uzmana danışmadan korse kullanmaktan kaçınmalısınız. Korse kullanırken günde en fazla 4 saat kullanarak geceleri yattığınızda ise çıkarmanız gerekir. Naylon olanlardan çok pamuklu olan hava aldıranları tercih etmelisiniz. Ama yine de belirttiğimiz gibi uzman bir doktorun önerisi olmadan korse kullanmamanız gereklidir. 

]]>
Sezeryanda Belden Uyuşturma https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryanda-belden-uyusturma.html Wed, 05 Dec 2018 04:50:30 +0000 Sezeryanda belden uyuşturma, hamileliğin son aylarında nasıl bir doğum yapılması gerektiğini anlatan doktorunuzun önerisiyle sezeryan doğum kararlaştırılır. Hasta ve doktorun anlaşması sonucu hamileliğin son ayından bir kaç Sezeryanda belden uyuşturma, hamileliğin son aylarında nasıl bir doğum yapılması gerektiğini anlatan doktorunuzun önerisiyle sezeryan doğum kararlaştırılır. Hasta ve doktorun anlaşması sonucu hamileliğin son ayından bir kaç hafta öncesi doğum netleşir. Bu arada anestezi doktoru anne adayıyla konuşarak  belden uyuşmanın nasıl gerçekleşeceğini anlatarak anne adayını sakinleştirir. Sezeryanda belden uyuşturmanın diğer bir adı tıp diliyle epiduraldır. Anne adayı bunu kabul ederse doktor uygular, istemezse doktor anne adayından onay almadan böyle bir kararı yalnız veremez.

Sağlıklı bir doğum için günümüzde bir çok anne adayının belden uyuşturularak doğumu tercih ettiği bilinir. Çünkü bir çok hamile olan anne adayında nasıl bir doğum gerçekleşeceğini bilemez. Bunun için doktor görüşmelerinde ağrısız ve sızısız olanı tercih eden çok anne adayı vardır. Sezeryanda belden uyuşturmanın anne adayına ve bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Ayrıca normal olan doğumlarda kullanılan bu iğneler sayesinde bir çok anne adayı daha huzurlu doğumu yapmıştır. Yapılan sezeryan doğum öncesi anestezi doktor tarafından belden uyuşturma denilen iğne gerekli tetikler ardından hastaya uygulanmaktadır. 

Sezeryanda belden uyuşturma anne adayına nasıl uygulanır

Öncelikle anne adayına yapılan testler çok önemlidir. Çıkan sonucun ardından hastanın bu iğneye karşı alerjisi olup olmadığını doktor araştırır. Araştırmanın ardından her şey yolundaysa sezeryanda belden uyuşturma gerçekleştirilerek hasta ameliyata alınır. Belden uyuşturma esnasında hastanın elleri sıkıca tutularak başı öne eğilir. Bu sebeple hastaya hiç hareket etmemelidir. Sezeryanda yapılan belden uyuşturma esnasında anne adayı hiç yapılan iğneyi hissetmez. İğne yapılınca bir 5 dakika beklenerek, anne adayı sırt üstü yatırılır. Kısa süre sonra doktor ve ekibi sağlıklı bir şekilde bebeğin doğmasını gerçekleştirir. 
]]>
Sezeryan Sonrası Ödem https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-odem.html Thu, 06 Dec 2018 00:23:22 +0000 Sezeryan Sonrası Ödem, sezeryan ameliyatı sonrası şişlik ve ödem yaşanması tamamen beklenen normal bir süreçtir. Doğru bir hareket planı ile bu durumdan kurtulmak mümkündür. Doğumdan yeni çıkmış bir çok kadı Sezeryan Sonrası Ödem, sezeryan ameliyatı sonrası şişlik ve ödem yaşanması tamamen beklenen normal bir süreçtir. Doğru bir hareket planı ile bu durumdan kurtulmak mümkündür. Doğumdan yeni çıkmış bir çok kadın  bebeğini kucağına aldıktan sonra hemen eski haline geleceğini düşünür. Fakat doğumdan sonraki ilk 40 gün olan lohusalık sürecinde anneler kendileri daha ağırlamış hissederler. Sezeryanla doğumda normal doğuma oranla çok daha fazla şişlik ve ödem olması çok normaldir. Fakat bilinen bir gerçek vardır ki doğumdan itibaren ilk 6 ay süresince bebeğini anne sütü ile besleyip 6 aydan sonra ek gıdalarla birlikte yine emzirmeye devam eden anneler eski hallerine çok daha kolay dönebilmektedirler.   

Sezeryan sonrası ödem ve şişlik atmak için neler yapılabilir

 • Bilinen bir gerçek vardır ki doğumdan itibaren ilk 6 ay süresince bebeğini anne sütü ile besleyip 6 aydan sonra ek gıdalarla birlikte yine emzirmeye devam eden anneler eski hallerine çok daha kolay dönebilmektedirler. Çok daha kolay ödem atıp şişkinliklerinden daha kolay kurtulabilmektedirler. 
 • Sezeryandan sonra oluşan şişlik ve ödemi atmak için düzenli ve dengeli bir beslenme planınızın olması gerekir. Bol miktarda günde 2-3 litreye denk gelecek şekilde sıvı alımına ekstra bir özen gösterilmelidir. Böylece sütünüzü de artırmış olursunuz.
 • Yemekleriniz de yeterince kimyon tüketin. Kimyon hem sizdeki gaz oluşumunu önleyip şişkinliğinizi alır hem de emzirdiğiniz için bebeğiniz de ki gaz sorununu gidermeye yardımcı olur.    
 • Şişlik ve ödem sıkıntısı olan annelerin 4 saatten daha fazla aç kalmamaları gerekir. 3 saat aralıklarla beslenme yapılmalıdır. Böylece metabolizma sürekli çalışır halde olacağından vücut ödem toplamaya vakit bulamaz. Ara öğünlerde karbonhidrat ve protein içeren gıdalar tercih edebilirsiniz. Ana öğünlerde ise özellikle akşam saatlerinde daha fazla yeşillik ve sebze içeren öğünlere ağırlık vermelisiniz. Tabi ki kalsiyum bakımından zengin olan gıdaları özellikle yoğurdu eksik etmemelisiniz. Düzenli beslenme alışkanlığı dolaşım bozukluğu ile alakalı sıkıntıları ortadan kaldırır.
 • Gün içerisinde çok fazla çay ve kahve tüketmek vücuttaki ödemi artırır. Çay kahve tüketmek yerine örneğin rezene, ıhlamur gibi bitki çaylarını tüketmek şişliğinizi azaltacaktır.
 • Doğum sonrası bebekleri uyku düzenine alıştırmak biraz zaman alacağından geceleri de uykusuz kalacak olmanızdan dolayı  bebeğiniz  her uykuya geçtiğinde sizde fırsat buldukça uyumaya özen gösterin. Uyku düzensizliklerinde kan dolaşımı yeterli düzeyde olmadığı için bu durumda ödem ve şişlik yaratır. Mümkün olduğunca ayaklarınızı ve bacaklarınızı dinlendirin.
 • Tuz alımını mümkün olduğunca azaltmanızda fayda var tuz vücudun su tutma derecesini artırdığı için buda şişmenize sebep olacaktır. 
 • Sezeryan sonrası ödemleri gidermenin en etkili yollarından biride fırsat buldukça yürüyüş ve egzersizden geçer. Bol hareket ve yürüyüş  metabolizmayı çalıştırarak ödeminizi atmanız için en etkili yollardan biridir.
]]>
Sezeryan Doğumdan Sonra Normal Doğum Olur Mu https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-dogumdan-sonra-normal-dogum-olur-mu.html Thu, 06 Dec 2018 18:38:48 +0000 Sezeryan doğumdan sonra normal doğum olur mu, sorusunu cevaplamadan önce sezeryan ve normal doğum kavramlarına bir değinmek gerekir. Sezeryan doğum, cerrahi bir operasyon aracılığıyla karın bölgesinde açılan bir kesikten anne Sezeryan doğumdan sonra normal doğum olur mu, sorusunu cevaplamadan önce sezeryan ve normal doğum kavramlarına bir değinmek gerekir. Sezeryan doğum, cerrahi bir operasyon aracılığıyla karın bölgesinde açılan bir kesikten anne karnında bulunan bebeğin doğum ameliyatıdır. Normal şartlarda yarım saat  45 dakika süren sezeryan doğum küçük aksaklıklarla bir saate uzayabilir. Normal doğumdan farklı olarak sezeryan doğumda normal doğum sırasında kullanılan anestezinin iki katı kadar anestezi kullanımı olur. Daha önce planı yapılmış olan sezeryan doğum hamileliğin 34. haftasından sonra yapılır. 34. haftadan önce bebeklerin akciğer gelişimi tamamlanmadığı için sezeryan doğum yapılmamalıdır.

Normal doğum, 37 haftayı doldurmuş bebeğin vajinal yoldan annenin kendiliğinden oluşan sancılarıyla rahim dışına çıkmasıdır. 37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar erken doğum, 24 hafta öncesinde gerçekleşen ve bebeğin rahim dışında yaşama yeteneğini henüz kazanmamış olması ise düşük olarak tanımlanır.

Anneler için en sağlıklısı normal doğumdur. Fakat günümüzde sezeryan doğuma anne adayları ilgi duymakta hekimler ise teşvik etmektedir. Anne adaylarının gerekçesi doğum sancısından kurtulmak, hekimlerin ise daha fazla para ve puan kazanmaktır. Yakın geçmişte suistimalleri azaltmak amaçlı hükümet teşvik politikaları geliştirmiş hatta anne adaylarını normal doğuma yönlendiren doktor, ebe veya sağlık çalışanına çift maaş vermek gibi özendirme yoluna da gidilmiştir.

Peki sezeryan doğumdan sonra normal doğum olur mu

Çoğu doktor ve anne ilk doğum sezeryansa diğer doğumlarda sezeryan olmak zorunda gibi bir düşünceye sahiptir. Daha önce bir kez sezeryanla doğum yapmış, ameliyat kesesi idrar kesesinin hemen üzerinde alt tarafta yer alan, kemik yapısı dar olmayan bir kadının bebeğinin iri olmaması, geliş bozukluğu oluşturmaması durumlarında normal doğum gerçekleşebilir. Normal doğumda dahi son ana kadar sezeryan doğum olma riski vardır fakat sezeryan doğum sonrası eğer şartlar uygunsa normal doğum gerçekleşebilir ve bu doğumda rahmin yırtılma riski yüzde 0,5-1 arasındadır. Hatta hükümetin teşvik politikaları öncesinde hekimler sezeryan doğumdan sonra normal doğumun olma ihtimalini düşünmek dahi istemezken ilk defa Avrupa'da fark edilen ve çok daha sonra da ülkemizde uygulanmaya başlayan sezeryan sonrası normal doğum yapan hasta sayısı her geçen sene artmaktadır. Bu şekilde öncesinde sezeryan olup sonraki doğumunu normal gerçekleştirmesi için bırakılan hastaların yüzde 60-80'i bunu başarıyla gerçekleştirmiştir. Normal doğumda da son anda dahi sezeryan doğum olma olasılığı varken ilk veya bir önceki doğumu sezeryan doğum olmuş hastayı acil sezeryana alabilecek donanım ve ortama sahip tam teşekküllü bir hastanede doğum yapması gerekmektedir.
]]>
Sezeryan İç Dikişleri https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-ic-dikisleri.html Thu, 06 Dec 2018 18:58:59 +0000 Sezeryan iç dikişleri insanlar tarafından genellikle "estetik dikiş" olarak adlandırılır. Sezeryan iç dikişlerinin amacı estetik görünümün dışında açılan kısmın mikrop kapmaması ve vücudun kendini biran önce yenilemesi Sezeryan iç dikişleri insanlar tarafından genellikle "estetik dikiş" olarak adlandırılır. Sezeryan iç dikişlerinin amacı estetik görünümün dışında açılan kısmın mikrop kapmaması ve vücudun kendini biran önce yenilemesi için yapılan tıbbi işlemdir. Bayanların hemen hemen hepsi dış görünüşe ve estetiğe önem verdiği için bu yöntemi seçer. Çünkü sezeryan iç dikişlerinde dikişler kendi kendine erir ve daha az iz kalır. Dikişler tek olarak değil sürekli şekilde atılır. Sezeryan iç dikişlerine dikkat edilmesi, düzenli olarak bakımının yapılması, mümkün olduğunda ağır kaldırılmaması dikişlerin açılmaması açısından son derce önemlidir. Dikişler kendini yaklaşık 2-4 gün arasında toparlar. Bu süreçten sonra duş alınması sıkıntı yaratmaz. Dikiş ve yara 1 haftada tamamen geçmiş olur. Bu süreç vücut yapınıza ve kendi kişisel bakımınıza göre değişiklik gösterebilir. 

Sezeryan İç Dikişleri Bakımı
Sezeryan iç dikişleri dışarıdan görmek mümkün değildir. Fakat dikişleri korumak sizin elinizde. Oturup kalkarken, gülerken, ağlarken dikişler sızlayıp ağrıyabilir. Ameliyat sırasında acı çok yoğun hissedilmese de ameliyat sonrası anestezinin etkisinin bitmesiyle şiddetli ağrı ve sızlamalar başlayabilir. Vücudunuzun oluşan yaraya karşı tepki vermesi son derece normaldir. Göğüste şişlik, kasıklarda ve karın kaslarında ağrı, kabızlık, idrar yaparken zorlanma gibi durumlarla karşılaşılabilir. Sezeryan iç dikişlerini tehlikeye atacak olan durumlardan uzak durulmalıdır. Tuvalete çıkamama durumunda fazla ıkınmayla karın kasları zorlanmamalıdır. İyileşme sürecinin hızlı olması için bol bol istirahat edilmelidir ve kişisel bakımın düzenli ve hijyenik şekilde yapılması gerekmektedir. Bağırsaklarda gaza neden olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Sezeryan iç dikişlerine zarar gelmemesi için ayakta duş yapılmalıdır. Doğum sorası kanama geçtikten sonra hazır hissediliyorsa cinsel ilişkiye girmek mümkündür. Bebeği emzirmek vücudun daha çabuk toplanmasını ve sezeryan iç dikişlerinin daha çabuk kaynamasını sağlayacaktır.  Sezeryan iç dikişleri nasılsa görünmüyor mikrop kapmaz diye düşünmeyin. Diğer yöntemlerle atılan dikişlere göre mikrop kapma ihtimali daha az olsa da bu dikkatli olunmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Sezeryan iç dikişlerine yediğiniz yiyecekten yattığınız pozisyona kadar dikkat etmelisiniz. 
]]>
Sezeryan Doğum Sonrası Göbek https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-dogum-sonrasi-gobek.html Fri, 07 Dec 2018 13:34:37 +0000 Sezeryan doğum sonrası göbek; sezeryan sonrası göbek tüm doğum yapan kadınların genel sorunudur. Bu yüzden hamilelikte ideal olan 9 kilo alınmalıdır. Hamilelikte alınan fazla kilolar sezeryan doğumla birlikte oldukça zor olur. Sezeryan doğum sonrası göbek; sezeryan sonrası göbek tüm doğum yapan kadınların genel sorunudur. Bu yüzden hamilelikte ideal olan 9 kilo alınmalıdır. Hamilelikte alınan fazla kilolar sezeryan doğumla birlikte oldukça zor olur. Sezeryan doğum sonrası göbek eritmek oldukça zordur. Bu süre oldukça zaman ister. Sezeryan doğum sonrası göbekten kurtulmak için öncelikle kararlı olmak gerekir. Sezeryan sonrası göbek eritmenin en faydalı ve etkili yöntemi emzirmektir. Emzirmek metabolizmayı hızlandırarak göbek bölgesinin erimesine ve hızlı bir şekilde zayıflamaya seven olur. Sezaryen doğum sonrasında bebek sağlığını ihmal etmeden göbekten kurtulmak mümkündür. Bu süreç için ameliyat yerinin biraz toparlanması ardından göbek eritme yöntemlerine başlanılır.

Sezeryan doğum sonrası göbek eritme yöntemleri; sezeryan doğumla göbek eritme, normal doğuma göre biraz daha zordur. Yapılacak ilk yöntem ve kural istek, sabır, kararlı olmak ve pes etmemektir. Sezaryen doğum üzerinden 40 gün geçtikten sonra göbek eritme yöntemlerine başlanılır.  Öncelik olarak beslenme alışkanlığını değiştirip mutlaka kahvaltı öğünü ile güne başlamak gerekir. Her kahvaltıda 2 tane haşlanmış yumurta yemek göbekte bulunan yağları eriterek, kasa çevirir. Protein olarak beslenmek sezeryan sonrası göbek eritme yöntemlerinde en çok sonuç alınan yöntemdir. Günde en az 2 litre su içmek gerekir. İçilen bol su metabolizmayı çalıştırarak ödem atmaya yardımcı olur. Sabah ve akşam aç karnına içilen yeşil çay karın bölgesindeki yağları eriterek, göbek erimesine yardımcı olur. Yapılacak basit egzersizler başında, 20 dakika yürüyüş sezeryan sonrasında göbek eritmeye yeterli olacaktır.

Sezeryan sonrası göbek eritme yöntemleri arasında uygulanan bir başka yöntem ise akşam yatmadan 20 dakika önce yağsız yoğurt içerisine zerdeçal, pul biber ve sarımsak karıştırıp yemek, karın bölgesindeki yağları parçalayarak göbek erimesine yardımcı olur. 
]]>
Sezeryan Sonrası Egzersiz https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-sonrasi-egzersiz.html Fri, 07 Dec 2018 20:49:25 +0000 Sezeryan Sonrası Egzersiz, Anne adaylarının çok merak ettiği konulardan biride sezeryan doğumun göbeğinde kalıcı yağlar bırakarak sarkmaya neden olup olmayacağıdır. Halk arasında sezeryandan sonra göbek kalır diye yanlış b Sezeryan Sonrası Egzersiz, Anne adaylarının çok merak ettiği konulardan biride sezeryan doğumun göbeğinde kalıcı yağlar bırakarak sarkmaya neden olup olmayacağıdır. Halk arasında sezeryandan sonra göbek kalır diye yanlış bir inanış vardır. Aslında sezeryan doğum ile normal doğum arasında bir fark yoktur. Sezeryan ameliyatı da diğer ameliyatlar gibi göbekte kalıcı yağ birikmesine sebep olmaz. Bu durum kişinin doğumdan sonra egzersiz ve spor yapması ile doğru orantılıdır. Doğru beslenerek gerekli olan egzersizler yapan kişide sezeryan sonrası göbek yağlanması ve sarkması olmaz. Sezeryandan sonra doğru ve düzenli egzersiz yapan kişilerin vücut şekilleri kısa bir süre içinde eski haline kolaylıkla dönebilir. Sezeryan doğumdan sonra kilo verilmesi yalnızca dengeli beslenmekle olmayabilir. Egzersiz yapmak kişinin hem kilo verilmesini sağlar, hem de hamilelik döneminde bozulan vücudun eski formunu kazanmasını ve hatta daha sıkı ve güçlü olmasını sağlar. 

Sezeryandan sonra egzersizlere ne zaman başlanır Doktor kontrollerinizi normal olduğunda ve kişi kendini iyi hissettiğinde ameliyattan yaklaşık 1 ay sonra egzersiz yapmaya başlayabilir. Egzersizlerin yemekten 1-2 saat sonra yapılmasında fayda vardır ve egzersizlere ilk olarak hafif tempoda başlanmalı daha sonra egzersizlerin temposu artırılmalıdır.
 
Sezeryan sonrası yapılabilecek egzersizler
 
Mekik, sezeryandan sonra vücudun eski haline gelebilmesi için en önemli bölgeler bel ve karın bölgeleridir. Bu nedenle yapılabilecek en önemli egzersiz hareketi mekiktir. Karın kaslarının güçlenmesi için ilk olarak günde 10 defa mekik çekmeye başlayabilir, daha sonra bu sayıyı arttırabilirsiniz. Ancak egzersizlerde sadece mekik yeterli olmayabilir. Bölgesel olarak zayıflamanın yanı sıra tamamen kilo vermeyi sağlamak için vücudun gerekli bölgelerininde çalıştırılması gerekir. Mekik çektikten sonra tempolu yürümek ve koşmak, bisiklet sürmek ve göğüs egzersizleri yaparak vücudun büyük bir bölümünü çalıştırılabilir.

Plates, sezeryan sonrası karın yağlarından kurtulmak için yapılabilecek en iyi egzersiz plates egzersizleridir. Plates hareketleri düzenli olarak yapılması vücudun kısa bir sürede toparlanması sağlayacaktır.

Kalça egzersizleri, bu egzersizleri kalça kaslarının şekillendirip estetik görünmesi ile beraber baldır içi kasları içinde oldukça önemlidir. Bu egzersizi yapmak için, düz bir zeminin üzerine oturun ve bacaklarınızı öne doğru uzatın. Kollarınızı avuç içiniz yere değecek şekilde yanlara açın ve sağ kulunuzdan destek alıp kalçanızı yerden kaldırıp kaldırarak öne doğru ilerleyin. Bu hareketi diğer kolunuz için de 5 defa tekrarlayabilirsiniz.

Göğüs egzersizleri, bu egzersiz hareketi emzirme döneminde oluşabilecek göğüs sarkmalarını engeller. Egzersizi uygulamak için, düz bir zemine bağdaş kurarak oturduktan sonra kollarınızı avuç içleri yukarı bakacak şekilde yanlara açın ve gergin bir şekilde geriye doğru esnetin. Aynı pozisyonda iken kollarınızı yukarı doğru kaldırın ve geriye doğru gergin bir şekilde esnetin. Bu egzersizi günde 5 defa uygulayabiliriz. Daha sonra dilerseniz artırabilirsiniz.

]]>
Sezeryan Dikişi https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-dikisi.html Sat, 08 Dec 2018 03:46:23 +0000 Sezaryen dikişi; cildin kapanmasının, hem kozmetik açıdan hem de yaralanan bölgede enfeksiyon veya açılma durumu gibi riskler taşımasından dolayı önemli bir dikiş işlemidir.   Sezaryen ameliyatlar Sezaryen dikişi; cildin kapanmasının, hem kozmetik açıdan hem de yaralanan bölgede enfeksiyon veya açılma durumu gibi riskler taşımasından dolayı önemli bir dikiş işlemidir.  
 
Sezaryen ameliyatlarında cilt nasıl dikilir
Sezaryen ameliyatında dikişler, birçok katmana atılmaktadır. Hemen Karnın alt kısmına yatay olarak atılan kesiden daha sonra rahim, cilt altı, faysa, cilt gibi tüm katmanlarda kesik olacağından hepsine ayrı ayrı dikiş atılır. Sezaryen ameliyatlarında çok nadir olarak, göbekten aşağıya da dikiş atılabilir fakat en iyi sonuç veren, izi belli olmayan karın altına atılan yatay kesilerdir. Sezaryen doğum ameliyatlarında 4 farklı dikiş yöntemlerinden biri uygulanmaktadır.
 
Dışarıdan görünmeyecek şekilde cildin hemen altına atılan dikiş; Bu dikiş yönteminin adı subkutikuler süturdur. Genellikle kendi kendine eriyen dikişler kullanılmaktadır. Bu yöntemle dikişler tek tek atılmamaktadır. Halk arasında estetik dikiş olarak da adlandırılmaktadır. En büyük avantajı da dikiş sonrası iz bırakmamasıdır.

Cilt üzerine tel zımba (staple) ile atılan dikiş; Bu dikişte kesilen bölgeye tek tek zımbalama işlemi yapılır ve açık kenarlar birbirine bitiştirilir. Sezaryen ardından genellikle 1 hafta sonra zımba teller çıkarılır. Dikiş alınması ise ağrısızdır.

İplik ile cilde tek tek atılan dikiş; Bu yöntem genellikle kendiliğinden erime sağlamayan materyallerle atılmaktadır ve dikişten yaklaşık 1 hafta sonra dikişlerin tek tek alınır.

Yapışkan bant (strip) yöntemi ile dikiş; Yaranın üzerine strip adı verilen bant yapıştırılır ve açık olan kenarlar birbirine birleştirilir. Gerilimi fazla yüksek olmayan bir yöntemdir.

Bu dikiş yöntemlerinden en yaygın olarak tercih edilen yöntem estetik dikiş yöntemidir. Dikişler arasında birçok avantaj ve dezavantajlar mevcuttur.

Sezaryen dikişi iyileşme süreci; cildin en üst epitel tabakasının oluşmasının 24-48 saat içerisinde gerçekleşmesinden dolayı, genellikle ameliyattan 2-3 gün sonra hastanın banyo yapmasında bir sakınca yoktur. Cilt dokusunun karşı karşıya kuvvetle yapışması ve tamamıyla kapanması yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. 

Sezaryen dikişi alınmasında ise; Normal olarak yapılmış olan cilt altı süturlar alınmamaktadır. Bunlar kendi kendine erirler. Şayet erimeyen sütur ile dikiş atılmış ise genel olarak ameliyattan 6-7 gün sonra alınır. Bazı durumlarda dikiş alma süresi değişebilir.
]]>
Sezeryan Doğum Sonrası https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryan-dogum-sonrasi.html Sat, 08 Dec 2018 17:40:54 +0000 Sezeryan Doğum Sonrası, Sezeryanla doğum sonrası iyileşme fiziksel olduğu kadar psikolojik bir süreçtir. Zorlu bir dokuz ay sonrası tüm hormon sistemi değişen yeni anne doğumla birlikte yeni bir hormon sistemi içine daha girecek Sezeryan Doğum Sonrası, Sezeryanla doğum sonrası iyileşme fiziksel olduğu kadar psikolojik bir süreçtir. Zorlu bir dokuz ay sonrası tüm hormon sistemi değişen yeni anne doğumla birlikte yeni bir hormon sistemi içine daha girecek ve hem sezeryanın yarattığı sizi hem de hormonal değişiklikler bebeği kucağımıza aldıktan sonraki ilk mutluluğun yerini biraz karamsarlığa bırakacaktır. Bu normal bir durumdur. Sezeryan doğum anında kolaylık sağlasa da doğumdan sonraki 2 yıl bedensel faaliyetleri etkileyerek karamsarlığa neden olabilir. Süreci bilmek ve bunun geçici bir durum olduğunu kabul etmek bu dönemi atlatmanıza yardım eder. 

Hastanede verilen eğitimler içerisinde sezeryan sonrası karşılaşılan sancılar için nefes egzersizleri ve bölgesel masajlar da öğretilecektir. ilk 1 sene ara ara dikiş yerleriniz acıyabilir, rahim kasılmaları dikişlerden de kaynaklı zorlayabilir bu yüzden yavaşça nefes almayı ve sancılar başlayınca kendinizi yoracak işlerden uzak durmanızı öneririm. Dikişler dışarıdan daha çabuk iyileşmesine rağmen içeriden daha geç iyileşecekleri için ağır egzersizlerden de kaçınmak gereklidir. 

Sezeryan doğum sonrasında ilk 24 saat hastanede gözetim devam eder. Herhangi bir komplikasyon gelişmezse anne ve bebeği 3 gün içerisinde taburcu edilirler. Bu 3 gün içerisinde anneye hastanede dikişlere baskı yapmadan bebeği nasıl emzireceği, gün içinde yapabileceği egzersiz hareketleri ve beslenmesi ile ilgili eğitimsel dersler de verilir. Anestezi etkisi geçtikten sonra ağrılar şiddetli olabilir, yavaşça hareket etmeye çalışmak ve yardım almak ilk 24 saat önemlidir. 

Sezeryan doğum sonrası egzersiz; bol bol su içmek, gün içinde 20 dakikalık yürüyüşler yapmak hem metabolizmayı düzenleyecek hem de doğum şişkinliklerini atmaya yardımcı olacaktır. İlk 1 ay egzersiz olarak sadece yürümek en iyisidir. Fırsat buldukça dinlenmeye çalışmak ve uyumak iyileşme sürecini hızlandırır. Burada yeni babanın da anneye desteği çok önemlidir. Bebekle ilgili işleri paylaşmak anneye gün içinde uyuması için zaman tanımak iyileşme sürecini hızlandırır. Doğumdan sonraki 1 yıl dikişlerin iyileşme süreci olarak düşünülmeli ve yorucu ağır egzersizlerden uzak durulmalı, bedensel olarak zorlayıcı hareketler yapılmamalıdır.  

Sezeryan doğum, normal doğuma nazaran doğum anında kolaylık sağlasa da sezeryan dikişleri içeriden geç iyileşirler. Doğum sonrası şişlikler, saç dökülmeleri, ateş basmaları ya da birden gelen üşümeler normal doğumda da görünürler. Sezeryan doğumun normal doğuma nazaran tek dezavantajı diğer tüm ağrıların yanına 8 kat dikiş ağrısının eklenmiş olmasıdır. Bir süre boyunca otururken, kalkarken, gülerken, ağlarken bu dikişler ağrı yapacaktır. Bunun dışında hormonal değişikliğe bağlı gelişen süreç normal doğumda da aynıdır. 

Sezeryan sonrası cinsel ilişkiden de 2 ay kadar kaçınmak tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda tampon kullanımı yerine hijyenik ped tercih edilmelidir. 

Sezeryan doğum sonrası rahim kasılmaları normaldir. Hamilelik sürecinde genişleyen rahim zaman içinde eski boyutlarına dönmeye çalışacağından ara ara hamilelikteki gibi kasılmalar hissedebilirsiniz. Fakat kasılmalara eşlik eden yüksek ateş ya da alt karın bölgesinde uzun süren ağrı hissi oluşursa doktora haber vermek en iyisidir. ]]>
Sezeryanla Doğum Kaçıncı Haftada Olur https://www.sezaryen.gen.tr/sezeryanla-dogum-kacinci-haftada-olur.html Sun, 09 Dec 2018 06:29:02 +0000 Sezeryanla Doğum Kaçıncı Haftada Olur, günümüzde oldukça yaygınlaşan sezeryan doğumu hemen her gebe tarafından tercih edilmektedir. Teknolojik olarak gerçekleştirilen sezeryan doğumlar sebebi ile hiç bir tıbbi gereklilik olmam Sezeryanla Doğum Kaçıncı Haftada Olur, günümüzde oldukça yaygınlaşan sezeryan doğumu hemen her gebe tarafından tercih edilmektedir. Teknolojik olarak gerçekleştirilen sezeryan doğumlar sebebi ile hiç bir tıbbi gereklilik olmamasına rağmen yinede sezeryan doğum tercih edilmektedir. Gebeler arasında yaygınlaşan sezeryan doğum ister anne ve bebek açısından tıbbi bir gereklilik olsun, isterse herhangi bir zorunluluk olmadan sezeryan doğum yapan kişilerin bu husus hakkında mutlaka bilgi edinmesi gerekmektedir. Bu bilgiler arasında ilk sırada yer alan ise, sezeryan doğumun kaçıncı haftada yaptırıldığıdır. Eğer sezeryan doğum hakkında doğru bilgiler edinilirse anne adayı hem sağlıklı bir doğum yapar hemde çok sağlıklı bir bebeğe sahip olurlar. Sezeryan doğumlarda anestezi uygulanması gerekmektedir. Sezeryan doğumda anne adayını belden aşağısı uyuşturularak "spinal" ya da "epidural" anestezi uygulanmaktadır. Çok gerekli olan durumlarda anne adayı genel anestezide uygulanabilmektedir. Spinal ve epidural anestezi ile anne adayı doğum esnasında herhangi bir ağrı hissetmez ve doğum olduktan sonra hemen bebeğinin ağladığını rahatlıkla duyabilir. Ayrıca doğum sonrasında aşırı ağrısı olmaz. Hatta doğum sonrasında kısa bir süre sonra hemen kendisini toplayarak bebeği ile rahatlıkla ilgilenebilir. 

Sezeryan Doğum Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Yapılmalıdır Hamilelik hesaplamasında genellikle 40 hafta dikkate alınmaktadır. Ancak normal doğumlarda 40 haftadan önce gerçekleşebilir. Çok nadirde olsa bu süreç 40 haftadan 2 hafta daha kayma gösterebilmektedir. Eğer sezeryan doğum yapılması gereken bir durum söz konusu ise ya da sezeryan doğum mutlaka gerekliyse gebeliğin 38. haftasında ve takip eden 6 gün süre içerisinde doğum hekimler tarafından uygun görülerek gerçekleştirilmektedir. Sezeryan doğumlarda 38. haftanın tespitinin yapılmasının nedeni ise, bu haftada anne karnındaki bebeğin akciğer gelişiminin tam anlamıyla tamamlamış olmasından dolayıdır. Normal doğumlarda genellikle 37. ve 42. haftalar arasında gerçekleşmektedir. Bu nedenle sezeryan doğumda çoğunlukla 38. hafta en uygun hafta olarak belirlenmektedir. Akciğerleri tam olarak gelişen bebeklerin doğum sonrasında yaşayacakları risk oldukça düşük olmaktadır. Sezeryan doğuma karar verilmesi çoğunlukla anne karnındaki bebeğin yan pozisyonda durması, bebeğin kilosunun fazla olması, doğum yolunun kapalı bir şekilde olması ve anne adayının daha önceki doğumunun da sezeryan olması etkilemektedir. Bunların dışında çoğul gebeliklerde de ve annenin normal doğumdan çekinmesi durumlarında sezeryan doğumlar yaptırılabilir. Bu durumlar göz önüne alındığında hekimler gerekli olan tetkikleri yaptıktan sonra gebeliğin 38. haftasında uygun zamanda sezeryan doğumu tercih etmektedir. 
]]>